1. Anasayfa
  2. İlginç

Rusya’nın doğalgaz fiyatlarını artırmasına karşı alternatif arayan Almanya, kendine dev termos yaptı

Rusya’nın doğalgaz fiyatlarını artırmasına karşı alternatif arayan Almanya, kendine dev termos yaptı
0
Ad
0
(0)

Rusya ve Ukrayna ortasındaki savaş tüm süratiyle devam ederken enerji ve kamu hizmetleri için Rusya’nın fosil yakıt endüstrisine bağımlı olan ülkeler, alternatif yollar aramaya başladı. Rusya’nın doğalgaz fiyatlarını önemli oranda artırması üzerine Almanya, bu duruma karşı kendine dev bir ısı depolama tankı yaparak tahlil buldu.

Ad

Eskişehir’de az toprak elementi rezervi keşfedildi

1 gün evvel eklendi

Berlin, Rus gazı yerine kendi yaptığı ısı depolama tankı ile ısınacak

Yakın bir vakitte TechXplore tarafından Almanya’nın kış aylarında konutları ısıtmak için Berlin’de dev bir termos yarattığı bildirildi. Vattenfall tarafından yapılan yaklaşık 45 metre yüksekliğinde olan kule biçimindeki ısı depolama tankı, 50 milyon litre su depolayabilecek. Tank, suyu 13 saate kadar sıcak tutabilecek ve yaz aylarında Berlin’in sıcak su gereksiniminin birçoklarını karşılayabilecekken kış aylarında ise yüzde 10’unu karşılayabilecek. 2023 yılında faaliyete geçmesi planlanan tesis 52 milyon dolara mâl oldu.

Yapı, Almanya’daki rüzgar ve güneş panellerinden elde edilen yedek elektrik gücünü kullanarak çalışacak. Ayrıyeten tesis yenilenebilir enerjinin talebinin aşıldığı periyotlarda dev bir pil görevi görecek. Almanya’daki elektrik şirketi Vattenfall’ın ısı ünitesinin başındaki Tanja Wielgoss, ısı depolama tankını “İhtiyacımız olmadığında ısıyı depolamamıza yardımcı olan devasa bir termos ve sonra onu kullanmamız gerektiğinde özgür bırakabiliriz. kelamlarıyla açıkladı. 

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Zamazingo Haberleri
  • Almanya, kendine devasa bir ısı depolama tankı yapıyor

Bu gönderi ne kadar faydalı oldu?

Değerlendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama puanı 0 / 5. Oy sayısı: 0

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Ad

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir