1. Anasayfa
  2. İlginç

Rusya’da dünyanın en büyük metan gazı sızıntısı tespit edildi

Rusya’da dünyanın en büyük metan gazı sızıntısı tespit edildi
0
Ad
0
(0)

Rusya’nın güneyindeki Raspadskyamadeninde metan gazı sızıntısı yaşandığı gözlemlendi. Yapılan araştırmada saatte yaklaşık 90 tona kadar metan salındığı bulundu ve bunun, şimdiye kadar tek bir bölgede tespit edilen en büyük metan sızıntısı bildirildi.

Ad

Madencilik şirketi sızıntıyı yalanladı

Uydular aracılığıyla yüksek çözünürlüklü bir spektrofotometre kullanarak metan sızıntılarını izleyen Kanada merkezli şirket GHGSat, Rusya’daki Kemerovo bölgesinde Raspadskya madeninde geçtiğimiz Ocak ayında 13 farklı sızıntı bölgesi tespit etti. Şirket yetkilileri, bunun yalnızca tek seferlik değil tespit edilmesinin devamında gerçekleşen 5 ay boyunca da sızıntının devam ettiğini söyledi.

Toplam salınım suratının birebir oranda bir yıl boyunca devam etmesi durumunda madenin 764.319 ton metan salacağı belirtiliyor. Bu ölçü, bir yıl boyunca 2.4 milyon meskene elektrik sağlamak için gereken doğal gaz ölçüsüne muadil olacak.

Raspadskaya madenini işleten Rus çelik ve madencilik devi Evraz, yaptığı bir açıklamada GHGSat’ın yayınladığı sayıların gerçekçi olmadığını söyledi. Geçtiğimiz yılın sayılarından bahseden Evraz, bölgede salınan kombine metan gazının 402.000 ton olduğunu ve geçtiğimiz Ocak ayında saatte 6.45 ton metan salındığını belirtti.

Everest’in ana kampının yerinin değiştirilmesi planlanıyor

22 sa. evvel eklendi

Karbondioksitten sonra gezegenimizdeki en çok ölçüde bulunan ikinci sera gazı olan metan gazı, araştırmacılara nazaran son yıllarda global sıcaklık artışına %50’ye kadar katkıda bulundu. BBC tarafından bildirilen bilgilere nazaran metanın 100 yıllık bir periyottaki küresel ısınma potansiyeli karbondioksitinkinin yaklaşık 30 katı. Bu sebeple kısa vadede metan salınımını azaltmanın iklim değişikliği için kıymetli bir role sahip olduğu belirtiliyor.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Zamazingo Haberleri
  • Rusya’da dünyanın en büyük metan gazı sızıntısı tespit edildi

Bu gönderi ne kadar faydalı oldu?

Değerlendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama puanı 0 / 5. Oy sayısı: 0

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Ad

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir