1. Anasayfa
  2. İlginç

Rekor tekrar Google’ın: Google, Pi sayısını 100 trilyon basamağa kadar hesapladı

Rekor tekrar Google’ın: Google, Pi sayısını 100 trilyon basamağa kadar hesapladı
0
Ad
0
(0)

e sayısı ile birlikte irrasyonel sayıların en meşhuru olan Pi, onlarca yıldır tatlı bir rekabete sebep oluyor. Sonsuz basamaklı Pi sayısının en çok basamağını hesaplama yarışında Google, tekrar rekoru eline aldı.

Ad

Antarktika’da da mikroplastikler tespit edildi

1 gün evvel eklendi

Program 158 gün boyunca çalışarak hesaplamayı tamamladı

2019 yılında Google, bulut sistemlerini ve SSD depolamaları kullanarak Pi sayısının 31,4 trilyon basamağını hesaplayarak rekoru eline geçirmişti. Fakat geçtiğimiz yıl University of Applied Sciences of the Grisons, 62,8 trilyon basamak hesaplaması yaparak rekoru ele geçirmeyi başarmıştı. Rekoru bir mühlet elinden kaçıran Google, 100 trilyon basamak hesaplaması ile tekrar rekoru ele geçirdi. Googlr, böylelikle Cloud sisteminin ne kadar güçlü olabileceğini gösterdi.

Hesaplama yapan bulut sistemi; 128 sanal çekirdek, 864GB RAM ve 100 Gbps kontağa sahipti. Google, bu sistem üzerinde hesaplama programını tam 157 gün, 23 saat, 31 dakika ve 7,6 saniye çalıştırdı. Toplamda 43.5 PB bilgi okuyan ve 38.5 PB data yazan program, Pi sayısını 100 trilyon basamaklı bir biçimde hesapladı. Projedeki geliştiricilerden olan Emma Haruko Iwao, kümeyi kurmak ve yönetmek için Terraform platformunu kullandıkların belirtti. Ayrıyeten birçok süreci otomatiğe geçirdiklerini belirten geliştirici, programı iki kat daha süratli hale getirdiklerini belirtti. Google, projeyi daha ayrıntılı incelemek isteyenler için hesaplama sürecinde kullandıkları kimi komut belgelerini GitHub’da yayınladı.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Zamazingo Haberleri
  • Google, Pi sayısını 100 trilyon basamağa kadar hesapladı

Bu gönderi ne kadar faydalı oldu?

Değerlendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama puanı 0 / 5. Oy sayısı: 0

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Ad

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir