1. Anasayfa
  2. İlginç

Pil ömrünü gerçek vakitli gösterebilecek iyon izlemeli manyetik elektrot geliştirildi

Pil ömrünü gerçek vakitli gösterebilecek iyon izlemeli manyetik elektrot geliştirildi
0
Ad
0
(0)

Buffalo Üniversitesi araştırmacıları, bir pilin şarj edilmeden evvel kalan ömrünün izlenmesine kolaylık sunacak yeni bir yol geliştirdiler. Grup, bunu lityum iyon pillerin şarj olurken ya da boşalırken lityum iyonlarının hareketini daha yeterli algılamayı sağlayacak yeni bir elektrot tasarımıyla gerçekleştiriyor.

Ad

Testlerde başarılı sonuçlar sergiliyor

Manyetizmayı denetim etmek için iyonları kullanan manyeto-iyonikler üzerinde çalışan araştırmacılar, bunun lityum iyon pillerdeki şarj durumunu denetim etmek için bir metot oluşturabileceğini söylüyorlar.

Araştırma takımı, vanadyum, krom ve siyanürden oluşan lityum iyon pilde moleküler manyetik elektrot olarak fonksiyon görecek bir bir manyeto-iyonik gereç geliştirdi. Ferromanyetik rezonans test ünitesi kullanarak gereç, lityum iyonlarının hareketine nazaran değişen manyetizmayı ölçüyor ve bu sayede pilin şarj düzeyinin hassas bir biçimde anlaşılmasını sağlanıyor.

Airbus’ın A321XLR uzun menzilli yolcu uçağı birinci uçuşunu yaptı

3 gün evvel eklendi

Ekip, iyon izlemeli manyetik elektrotun evvelki yaklaşımlara oranla doğrulukta %2.000 ve tepki müddetinde %5.000‘den fazla artış olduğunu söylüyor. Yeni usul, şarj edilebilir pillerde kullanılabilecek ve pilin şarj durumunun gerçek vakitli takibi için yeni bir yol sunacak.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Güç Haberleri
  • Yeni manyetik elektrot, pil ömrü için iyon akışlarını izliyor

Bu gönderi ne kadar faydalı oldu?

Değerlendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama puanı 0 / 5. Oy sayısı: 0

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Ad

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir