1. Anasayfa
  2. Sağlık ve Tıp

Pandemi sürecinde evden çıkmadan nasıl psikolojik destek alırım ?

Pandemi sürecinde evden çıkmadan nasıl psikolojik destek alırım ?
0
Ad
0
(0)

Çevrim içi Psikoterapi Nedir?


Ad

Çevrim içi psikoterapi; yüz yüze görüşmenin kısıtlandığı ya da uygun olmadığı durumlarda teknolojik aygıtlar (örn. bilgisayar, akıllı cep telefonu, tablet bilgisayar vd.) aracılığıyla terapötik müdahalelerin kullanılmasıdır.


Çevrim içi Psikoterapi Tarihi


Psikolojik müdahale hizmetlerinin çevrim içi olarak sunulması yeni bir kavram değildir. 90’lı yılların başından itibaren teknolojinin gelişmesiyle birlikte yüz yüze terapi alma imkânı olmayan bireylere (iş yoğunluğu fazla olan, bulunduğu yerde ruh sıhhati uzmanı olmayan, özel ihtiyaçlı olan vd.) müdahalelerin yapılması için kullanılmaktadır. Geçerliliği ve etkililiği ulusal ve memleketler arası alan yazında kabul edilmiştir.


Çevrim içi Psikoterapi İçin Gereklilikler


Çevrim içi terapi seansları yazışma aracılığıyla (chat), konuşma (görüntüsüz) aracılığıyla ve imajlı konuşma aracılığıyla olmak üzere üç tıpta yapılabilmektedir. Bu yollar ortasında manzara konuşma; danışanların/hastaların yüz tabirlerinin görülmesi, seanslar sırasında kelamsız bildiriler ortasında yer alan vücut lisanı, jest ve mimiklerin vb. terapist tarafından gözlemlenebilmesi sayesinde öbür metotlardan daha tesirli olarak görülmektedir.


Çevrim içi terapi seansların gerçekleştirilebilmesi için birtakım temel kaidelerin yerine getirilmesi gerekmektedir. Bu koşullar şunlardır;


* Süratli bir internet bağlantısı


* Kamera


* Mikrofon


* Kulaklık (gizliliğinizin sağlanabilmesi adına)


* Oda (terapiye katılabileceğiniz yalnız olabileceğiniz, sessiz bir yer)


Bu koşulların sağlanması terapinin sağlıklı ve tesirli bir formda tamamlanmasını sağlayacaktır.


Benim Meselem için Uygun mu ?


Ülkemizde ve dünyada yüz yüze seanslarda uygulanan terapi tekniklerinin pek birçok çevrim içi terapilerde de kullanılabilmektedir. Bu terapi yaklaşımları ortasında çevrim içi olarak sıklıkla kullanılanlar; EMDR terapi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Kısa Vadeli Tahlil Odaklı Terapi, His Odaklı Çift Terapisi, Şema Terapi’dir. Bu terapi modelleri ile pek çok sorunun (örn. travma sonrası gerilim bozukluğu, anksiyete bozukluğu, depresyon, panik bozukluklar, öfke kontrolsüzlüğü, aile içi problemler vd.) çözülebileceği bilinmektedir. Yeniden de sizin için çevrim içi psikoterapinin uygunluğu konusunda en net kararı uzmanınız verebilecektir.


Çevrim içi Seanslar Ne Kadar Sürer?


Çevrim içi terapi seanslarının mühletleri yüz yüze gerçekleştirilen seans müddetleriyle benzeridir. Bu müddetler uygulanan terapi yaklaşımına ve probleminize nazaran 45 – 90 dakika ortasında değişebilmektedir. Ekseriyetle seanslarda ilişki meseleleri sebebiyle oluşabilecek dakika kayıpları uzmanınız tarafınızdan seanslarınıza ek müddet olarak tanımlanmaktadır.

Bu gönderi ne kadar faydalı oldu?

Değerlendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama puanı 0 / 5. Oy sayısı: 0

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Ad

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir