Okyanus tabanının yaklaşık dörtte biri haritalandı

 Okyanus tabanının yaklaşık dörtte biri haritalandı
Okunuyor Okyanus tabanının yaklaşık dörtte biri haritalandı
0
(0)

2030 yılına kadar okyanus tabanının %100’ünün haritasını çıkarmayı hedefleyen Seabed 2030, geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklamayla haritanın %23.4’ünün tamamlandığını duyurdu. Teşebbüs, sırf geçtiğimiz yıl yaklaşık Avrupa kıtası büyüklüğünde okyanus altı haritalaması gerçekleştirdi.

‘Sürdürülebilir bir gelecek için’

Geçtiğimiz yıl 10,1 milyon kilometre karelik alanı haritalandıran Seabed 2030, bunu yeni haritalama gayretleriyle değil hükümetlerin, kurumların ve şirketlerin arşivlerinden topladıkları bilgilerle başardı. 2017 yılında çalışmalarına başlanan proje, The Ocean Decade isimli daha geniş bir Birleşmiş Milletler(BM) teşebbüsünün kesimi olarak yer alıyor.

Seabed 2030 teşebbüsünün destekçilerinden The Nippon Foundation‘ın yönetici yöneticisi Mitsuyuki Unno: “Gezegenin %70’inden fazlasını kaplamasına karşın mavi yüzeyin altında ne olduğuna dair bilgimiz önemli formda hudutlu. Bu kıymetli bilgi olmadan, sürdürülebilir bir geleceğe sahip olma talihimiz yok. Okyanus tabanının eksiksiz bir haritası, iklim değişikliği ve deniz kirliliği de dahil olmak üzere vaktimizin en acil çevresel zorluklarından kimilerinin üstesinden gelmemizi sağlayacak eksik araçtır. Bu bilgiye sahip olmak gezegenin geleceğini korumamızı sağlayacak.” dedi.

Dünyanın en derin batığı keşfedildi: Yaklaşık 7 bin metrede

3 gün evvel eklendi

Seabed 2030 ayrıyeten ABD Ulusal Okyanus ve Atmosfer Yönetimi (NOAA) ile bir paydaşlık kurduklarını da açıkladı. NOAA, mevcut teknolojileriyle okyanus altını haritalamaya ve tabanın fizikî yapısını ve desteklediği hayatı manaya konusunda yardımcı olacak.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Zamazingo Haberleri
  • Okyanus tabanının yaklaşık dörtte biri haritalandı

Bu gönderi ne kadar faydalı oldu?

Değerlendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama puanı 0 / 5. Oy sayısı: 0

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın