1. Anasayfa
  2. İlginç

Ökse otundan yaraları kapatacak bir yapıştırıcı üretilebilir

Ökse otundan yaraları kapatacak bir yapıştırıcı üretilebilir
0
Ad
0
(0)

Kanada’daki McGill Üniversitesi ve Almanya’daki Max Planck Enstitüsü bilim insanları, ökse otunun güçlü yapışkan özelliklerinden faydalanarak yeni biyomedikal yapıştırıcılar geliştirilebileceğini düşünüyorlar. Araştırmacılar, geliştirilen materyalin çok güzel yapıştığını ve nemli şartlarda çıkarılmasının kolay olduğunu söylüyorlar.

Ad

Ökse otundan biyomedikal yapıştırıcı

Ökse otu meyvelerinde bulunan tohumlarda, iki metreye kadar viscin olarak bilinen bir iplik unsur yer alıyor. Bu parazit bitkinin tohumlarının konukçu bitkilere yapışması, bitkinin yayılmasını sağlıyor. Şimdiye kadar birçok alanda faydalanılan viscin hususunun bu defa de biyomedikal alanda kullanımı araştırıldı.

McGill Üniversitesi’nden Prof. Matthew Harrington, kızının yapışkan bir ökse otu meyvesi ile oynadığını gördükten sonra bitkinin potansiyel kullanım alanları üzerine düşünmeye başladığını söylüyor. Bilim insanlarından oluşan bir takımla araştırmalarını genişleten Harrington, yeni bir yapıştırıcı gereç geliştirdi ve yapıştırıcının deri ve kıkırdak üzere biyolojik dokularla birlikte metal, plastik ve cam üzere sentetik materyallere güzel yapıştığı gözlemlendi.

Ekip, ıslak olduklarında kolay bir süreçle, kendilerine ve başka gereçlere yapışan viscin liflerinin ince sinemalar halinde gerdirilebileceğini veya 3 boyutlu yapılar halinde birleştirilebileceğini keşfetti.

Everest’in ana kampının yerinin değiştirilmesi planlanıyor

1 gün evvel eklendi

Gerçekleştirilen bir deneyde, canlı olmayan bir domuzun derisine kesilen yaraları kapatmak için viscin bazlı yapıştırıcıdan oluşan bir sinema uygulandı. Uygulanan yara kapatıcı sinemanın, deri ile hareket edebilecek kadar esnek  ve gerektiğinde çıkarılabilecek bir yapıya sahip olduğu gözlemlendi. Araştırmacılar, yapışkan materyalin ardındaki kimyayı daha güzel anlamak için araştırmaları artıracaklarını söylediler.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Zamazingo Haberleri
  • Ökse otundan yaraları kapatacak bir yapıştırıcı üretilebilir

Bu gönderi ne kadar faydalı oldu?

Değerlendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama puanı 0 / 5. Oy sayısı: 0

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Ad

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir