1. Anasayfa
  2. Uzay

NASA, CAPSTONE Uydusuyla İrtibatı Kaybetti

NASA, CAPSTONE Uydusuyla İrtibatı Kaybetti
0

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), iki gün evvel yeni bir fırlatma misyonuna imza attı. Ajansın bu sefer uzaya fırlattığı araç, insanlığın Ay’a geri döneceği Artemis Ay vazifelerinde kullanılmak üzere kıymetli datalar sağlamayı amaçlayan CAPSTONE aracıydı. Ay yörüngesine gerçek ilerleyen küp biçimindeki uydudan bugün berbat haber geldi.

NASA, Ay Yörüngesinde Otonom Pozisyonlandırma Sistemi Teknolojisi Süreçleri ve Navigasyon Deneyi (CAPSTONE) kapsamında gönderilen birebir isimli uyduyla iletişimi kaybetti. Uzay aracının seyahatine planlandığı üzere başladığı aktarılırken, irtibatın neden kesildiği bilinmiyor.

Uyduyla bağlantı kurma çalışmaları devam ediyor:

nasa capstone uydusuyla irtibati kaybetti 0 ZbqiiF8f

Uzay aracını NASA ismine denetim eden Advanced Space ajansı, grubun araçla yine bağlantı kurmak için çalıştığını belirtti. Ajans tarafından yapılan açıklamada aracın, açıklama paylaşıldığı anda Dünya’dan 285 bin kilometre uzakta olduğu belirtildi. Aracın irtibat kopana kadar planlandığı biçimde hareket ettiği söz edildi.

Araçla olan bağlantının kesilmesiyle birlikte 5 Temmuz için planlanan ilk yörünge düzeltme manevrası da ertelendi. Kelam konusu hareket, Ay’ın yörüngesine olan seyahatin en yüksek doğrulukla yapılmasını sağlayan hareketler zincirinin birincisini oluşturuyordu. Lakin uzay aracının yine bağlantı sağlanana kadar ‘balistik Ay transferi’ rotasında kalacağı belirtildi. Kelam konusu rotayla uzay araçları, Dünya’nın yer çekiminden faydalanarak bir sapan tesiriyle Ay’a gidiyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir