1. Anasayfa
  2. İlginç

Mikroplastik tehlikesi büyüyor: Antarktika’da da tespit edildi

Mikroplastik tehlikesi büyüyor: Antarktika’da da tespit edildi
0
Ad
0
(0)

Hücrelere ve doğal etrafa verebileceği hasarların epey büyük olduğu mikroplastik tehlikesi, gün geçtikçe daha da büyüyor. Son vakitlerde insan kanında bile bulunan mikroplastikler, Antarktika’da da keşfedildi.

Ad

Birinci kere insan kanında mikroplastik tespit edildi

2 ay evvel eklendi

 Antarktika’da bile mikroplastik varlığı tespit edildi

The Cryosphere dergisinde yayınlanan yeni araştırma, herkesi korkutacak cinsten. University of Canterbury tarafından yapılan araştırma, Antarktika’da mikroplastiklerin varlığını gösteriyor. Araştırma, yeni yayınlansa da datalar 2019 yılında toplanmış ve hayli korkutucu. Antarktika’nın Ross Adası’nda 19 farklı bölgede toplanan bilgiler, her bölgede mikroplastiklerin varlığını gösteriyor. University of Canterbury’den Alex Aves, “İnanılmaz derecede üzücü lakin taze Antarktika karında bile mikroplastik bulmak, dünyanın en uzak bölgelerinde bile plastik kirliliğinin boyutunu gözler önüne seriyor” dedi.

Araştırmaya nazaran ortalama bir litre eritilmiş kar, 29 adet mikrolastik parçacığı içeriyor. Bu da Antartika karındaki mikroplastik oraanını etraftaki deniz ve deniz buzlarından fazla yapıyor. Araştırma genelinde toplam 13 farklı mikroplastik parçacığı bulunmuş lakin en çok görülen mikroplastik çeşidinin kıyafetlerde ve plastik şişelerde kullanılan polyethylene terepthalate (PET) olduğu belirtildi. Araştırmacılara nazaran, mikroplastiklerin hava yoluyla Antarktika’ya binlerce kilometre yol kat etmesi yahut Antarktika’daki küçük insan varlığının bir sonucu olarak ortaya çıkması “eşit derecede muhtemel”. Bu araştırma, mikroplastik kirliliğinin ne kadar yaygın ve korkutucu olabileceğini bir sefer daha kanıtlıyor.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Sıhhat Haberleri
  • Antarktika’da da mikroplastikler tespit edildi

Bu gönderi ne kadar faydalı oldu?

Değerlendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama puanı 0 / 5. Oy sayısı: 0

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Ad

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir