1. Anasayfa
  2. İlginç

Maymun çiceği virüsü hakkında kritik açıklama: 6 ila 12 kat daha süratli mutasyona uğruyor

Maymun çiceği virüsü hakkında kritik açıklama: 6 ila 12 kat daha süratli mutasyona uğruyor
0

maymun cicegi virusu hakkinda kritik aciklama 6 ila 12 kat daha suratli mutasyona ugruyor 0 eFOqqX8p

Covid-19 virüsünden sonra gelen ve 48 ülkede 3.500’den fazla bireye bulaşan Maymun çiçeği virüsü hakkında yeni bilgiler ortaya çıktı. Nature Medicine’de yayınlanan ”2022’de çok ülkeli maymun çiçeği virüsü salgınında filogenomik karakterizasyon ve mikroevrim belirtileri” başlıklı bir araştırmada, yeni virüsün beklenenden daha süratli mutasyona uğradığı tespit edildi.

Bulaşma yolları değişebilir

Bilidiği üzere Maymun çiçeği virüsü, olağanda Afrika kökenli bir virüs olmasına rağmen 50’ye yakın ülkede ortaya çıktı ve süratli bir biçimde yayılmaya devam ediyor. Bununla birlikte 15 hastadan alınan örnekler ile virüsün genetik bir çalışmasını tamamlayan araştırmacılar, evvelki araştırmalarda yılda bir yahut iki defa mutasyona uğradığı söylenen virüsün şu anda beklenenden 6 ila 12 kat daha sık mutasyon geçirdiğini keşfetti.

Türkiye’de maymun çiçeği tezi: Sıhhat Bakanlığı’ndan açıklama

1 ay evvel eklendi

Çalışmanın tamamlanması ile birlikte virüsün 2018’den 2019’a kadar tespit edilen hadiselerde görülmeyen 50 yeni mutasyon taşıdığını söyleyen araştırmacılar, mutasyonların birçoklarının, virüsün insan bağışıklık sisteminde yer alan APOBEC3 ismi verilen enzimler ile savaşması sonucunda oluştuğunu düşünüyor. Bununla birlikte hızlanan mutasyon oranı, maymun çiceğinin bulaşma yollarının değişmesine de yol açabilir. 

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Sıhhat Haberleri
  • Maymun Çiçeği virüsü beklenenden daha süratli mutasyona uğruyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir