Mars’taki garip desenlerin gizemi çözüldü: Örümcek yahut arı yok

 Mars’taki garip desenlerin gizemi çözüldü: Örümcek yahut arı yok
Okunuyor Mars’taki garip desenlerin gizemi çözüldü: Örümcek yahut arı yok
0
(0)

Mars‘taki olağandışı görünüm, yörüngeden bakıldığında dantelli bir petek yahut örümcek ağı üzere görünüyordu. Lakin elbette Mars arıları yahut örümcekleri tarafından yapılmadı. ScienceAlert, bu desenlerin aslında devam eden mevsimsel değişiklikler sürecinin bir sonucu olarak oluştuğunu yazdı.

Uzayda kaza: James Webb Uzay Teleskobu’na mikrometeorit çarptı

1 hf. evvel eklendi

İncelemeler devam ediyor

HiRISE‘deki bilim takımı, yüksek enlemlerde Kızıl Gezegenin yüzeyini şekillendirmede kuru buzun katı formundaki hem su hem de karbondioksitin değerli bir rol oynadığını söylüyorlar. Olay şöyle gerçekleşiyor: Toprakta donmuş su buzu, zemini çokgen şekillere bölüyor. Daha sonra, ilkbaharda yer ısındığında yüzeyin çabucak altından süblimleşen kuru buz, daha da fazla erozyon oluşturarak çokgenlerin hudutları etrafında kanallar oluşturuyor.

Bilim adamları ayrıyeten, gezegenin yüzeyini kaplayan yarı saydam kuru buz katmanında, karbondioksitin sızmasına müsaade veren delikler oluştuğunu söylüyorlar. Böylelikle de gazın, yüzeyden ince materyal parçacıklarını taşıyarak kanalları daha da aşındırdığına dikkat çekiliyor. Uzmanlar, Mars’taki çokgen desenli zemini incelemeye devam ediyorlar. Zira bu datalar, sığ yeraltındaki buzların son ve geçmişteki dağılımını anlamalarına yardımcı olmanın yanı sıra, onlara iklim koşulları hakkında da ipuçları sağlıyor.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Uzay Haberleri
  • Mars’taki garip desenlerin gizemi çözüldü: Örümcek yahut arı yok

Bu gönderi ne kadar faydalı oldu?

Değerlendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama puanı 0 / 5. Oy sayısı: 0

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın