1. Anasayfa
  2. İlginç

Mars helikopterinden berbat haber, taraf sensörü devre dışı kaldı

Mars helikopterinden berbat haber, taraf sensörü devre dışı kaldı
0
Ad
0
(0)

NASA’nın Perseverance gezici robotuyla birlikte Şubat ayında Mars’a iniş yapan Ingenuity helikopteri bugüne kadar Kızıl Gezegen’de yapılan keşiflere büyük katkı sağlamıştı. Ne yazık ki helikopterin sensörleri bu yoğunluğa dayanamadı.

Ad

Mars helikopteri neden bozuldu?

NASA’nın Ingenuity helikopteri hem Perseverance hem de NASA grubuyla irtibat kurabildiği için büyük ehemmiyet taşıyor. Helikopterin eylemsizlik ölçüm ünitesi, lazer ara bulucu, navigasyon kamerası, eğim ölçer navigasyon sensörü üzere bileşenleri ile mevcut pozisyonunu, suratını, istikametini bulmak mümkün oluyor.

NASA, Mars InSight aracına bu yıl veda edecek

3 hf. evvel eklendi

NASA Ingenuity şef pilotu Havard Grip yaptığı açıklamada eğim ölçer navigasyon sensörünün bozulduğunu belirtti. Bu sensör iki ivme ölçer barındırıyor ve yer çekiminin tarafını belirlemeye yarıyor. Uçuş esnasında kullanılmasa da kalkışa başlama esnasında dönüşü hesaplamaya çalışıyor.

Araştırmaların verimliliğini olumsuz etkileyen bu arızanın eylemsizlik ölçüm ünitesindeki ivme ölçeri temel alarak giderilebileceği açıklandı. Helikopter grubu yakın periyotta bununla ilgili bir yama yayınlayacak.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Uzay Haberleri
  • Mars helikopterinde arıza

Bu gönderi ne kadar faydalı oldu?

Değerlendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama puanı 0 / 5. Oy sayısı: 0

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Ad

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir