1. Anasayfa
  2. İlginç

Işıkla aktifleşen robot balık, sudaki mikroplastikleri topluyor

Işıkla aktifleşen robot balık, sudaki mikroplastikleri topluyor
0
Ad
0
(0)

Amerikan Kimya Derneği tarafından desteklenen araştırmacılar, yüzerek sudaki mikroplastikleri toplayabilen balık halinde bir robot geliştirdiler. Işıkla aktifleşen robot balıklar, global olarak okyanuslarda bulunan kestirimi yirmi dört trilyon mikroplastik modülünün toplanmasına yardımcı olmak için kullanılabilecek.

Ad

Kendi tipi ortasında en süratli robot

Mevcut yaklaşımlarda yumuşak robotlar, hidrojeller ve elastomerlerle yapılıyor lakin su ortamında basitçe ziyan görebiliyor olmaları sebebiyle takım, robot balığın dayanıklılığını artırmak için deniz tarağı üzere birtakım yumuşakçaların iç yüzeyinde bulunan sedeften esinlenerek bir gereç geliştirdi.

Araştırmacılar, sedefin gradyan yapısını taklit edebilmek için sülfonatlı grafen ile hidrofobik iç kısımlar ve hidrofilik dış kısımlara sahip moleküllerden oluşan kompozit nano tabakalar oluşturdular. Akabinde bu katmanlar farklı konsantrasyonlarda poliüretan lateks karışımlarına dahil edildi ve katman katman birleştirildi. Grup, bu birleştirmelerle 15 mm uzunluğunda küçük bir robot balık geliştirdi.

Robot balık, süratle açılıp kapatıldığında kuyruğun öne yanlışsız itilmesini sağlayan yakın kızılötesi ışık lazeri kullanarak saniyede 2,67 beden uzunluğu hareket ettirebiliyor. Grup bu suratın başka yumuşak yüzen robotlara oranla daha yüksek ve suda hareket eden etkin fitoplanktonla yaklaşık olarak tıpkı olduğunu söylüyor.

Gerçekleştirilen testlerde robot balığın, etrafındaki polistiren mikroplastikleri tekrar tekrar toplayabileceği ve bunları diğer bir yere taşıyabileceği görüldü. Ayrıyeten robot kesildikten sonra da yüksek oranda kendini güzelleştirebiliyor ve adsorpsiyon yeteneklerini koruyor.

Dünyanın en derin batığı keşfedildi: Yaklaşık 7 bin metrede

4 gün evvel eklendi

Araştırmacılar, geliştirilen robot balığın dayanıklılığı ve suratı sayesinde şiddetli su ortamlarında mikroplastikleri ve başka kirleticileri sudan uzaklaştırabileceğini ve misal emeller için oluşturulabilecek robotlara öncülük edebileceğini söylüyorlar.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Zamazingo Haberleri
  • Işıkla aktifleşen robot balık, sudaki mikroplastikleri topluyor

Bu gönderi ne kadar faydalı oldu?

Değerlendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama puanı 0 / 5. Oy sayısı: 0

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Ad

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir