İnsansız helikopter Alpin, askeri lojistik vazifeleri için alana çıkmaya hazırlanıyor

 İnsansız helikopter Alpin, askeri lojistik vazifeleri için alana çıkmaya hazırlanıyor
Okunuyor İnsansız helikopter Alpin, askeri lojistik vazifeleri için alana çıkmaya hazırlanıyor
0
(0)

Titra Teknoloji, insansız helikopteri Alpin‘in özelliklerini geliştirmeye devam ediyor. Titra Teknoloji Genel Müdürü Davut Yılmaz, Alpin’in geldiği son nokta ile ilgili bilgiler verdi ve helikopterin askeri vazifelere hazırlandığını lisana getirdi.

İnsanlı bir helikopterde gerekli olmayan kısımları çıkarıp yazılım ve sistemlerini entegre ederek insansıza çevirdiklerini belirten Yılmaz, bunu daha büyük ya da daha küçük helikopterlere uygulama imkanı da bulunduğunu söyledi ve kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Bir helikopteri sıfırdan yapmaktan çok daha süratli, verimli ve maliyet faal bir tahlil. Bu gereksinimle yola çıktık. Yerlilik oranını neredeyse her gün artırarak bugünlere geldik. Menzilini, taşıma kapasitesini, yararlı yük opsiyonlarını artırdık. Her geçen gün çok daha güçlenen, yerlilik hissesi çok daha artan bir Alpin var.”

Baykar’dan Ukrayna halkının Bayraktar TB2 kampanyasına takviye

1 gün evvel eklendi

Öncelikli kullanım amacı askeri yahut sivil lojistik olan Alpin’in keşif, gözetleme ve istihbari gayelerle da kullanılması planlanıyor. Geçen yıl yaşanan orman yangınlarında Manavgat ve Çanakkale’de uçuşlar gerçekleştiren insansız helikopter bu sene askeri vazifelere hazırlanıyor. Yılmaz, çok yakında askeri manada bir planlamaları olduğunu, doğu bölgesinde askeri nakliye, lojistik manasında bir misyona başlayabileceklerini lisana getirdi. Şimdi net olmasa da Alpin’in bu yıl içerisinde envantere girmesini planladıklarını söyledi.

Askeri ve sivil lojistik operasyonlarının ötesinde Alpin’i silahlandırmayı da planladıklarını söyleyen Yılmaz, bunun 2023 yılında gerçekleşeceğini belirterek şunları söyledi: “Alpin’in taşıma kapasitesinin yüksek olmasını kullanmak istiyoruz. Klasik makineli tüfek üzere silahları entegre etmeyi düşünmüyoruz. Oradaki yaklaşımımız biraz daha farklı. Tahminen farklı tipte ağır silahları entegre etmeyi düşünebiliriz lakin silah tarafında önceliğimiz füze yahut roket üzere silahlar. 2023 yılı içinde gerçekleşecek. Bu yılki önceliğimiz askeri lojistik. Bunu yaparsak bu işi yapan dünyadaki birinci şirket olacağız, ordumuz da birinci ordu olacak.”

Alpin, yakıt dahil 200 kilogram yararlı yük taşıyabiliyor. İniş-kalkış ve misyon icrasını otonom bir halde yapabilen insansız helikopter, 9 saate kadar hava kalabiliyor. Alpin, amaçlar üzerinde 20 dakikaya kadar bekleme (hover) özelliğiyle de öne çıkıyor.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Savunma Sanayi Haberleri
  • İnsansız helikopter Alpin, askeri vazifelere hazırlanıyor

Bu gönderi ne kadar faydalı oldu?

Değerlendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama puanı 0 / 5. Oy sayısı: 0

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın