İnsanlardan Kaçmak İçin Saklanan Çiçek: Fritillaria Delavayi

 İnsanlardan Kaçmak İçin Saklanan Çiçek: Fritillaria Delavayi
Okunuyor İnsanlardan Kaçmak İçin Saklanan Çiçek: Fritillaria Delavayi
0
(0)

Çiçekli bitkiler, tabiatın en büyük şovlarından biri olarak kabul edilebilir. Parlak renkli yaprakları ve nefis kokularla dolu olan birçok çiçekli bitki çeşidi, dışarı çıkıp yoldan geçenlerin dikkatini çekmek için çok fazla güç harcıyor üzere görünüyor. Lakin, Doğu Asya’daki bir bitki çeşidi hayatta kalmak için insanlardan uzak durmanın daha tesirli bir strateji olduğunu fark etmiş durumda.


Bu hafta Current Biology mecmuasında yayınlanan yeni bir çalışmada, klâsik Çin tıbbında kullanılan bir bitkinin beşerler tarafından daha az görünür hale gelmek üzere evrimleştiğini öne sürüldü. Çalışmaya nazaran bu değişim, kamufle edilmiş bitkilerin hayatta kalma talihi daha yüksek olduğu için, çeşitlerin renk değişimini insanların yönlendirdiğini gösteriyor.


Araştırmaya mevzu olan Fritillaria delavayi bitkisi, beş yıl büyüdükten sonra her yıl parlak yeşil bir çiçek açıyor. Lakin Çin’de bu çiçekler ilaç üretimi için bol ölçüde toplandığından ötürü, birtakım bitki popülasyonları artık çiçeklerini yeşil değil koyu kahverengi açıyor ve böylelikle etrafındaki kayalık ortama ahenk sağlayıp kamufle olmaya çalışıyor.  


Araştırmacılar bitkinin son zamanlardaki renk değişimlerini araştırmak için, bitkilerin en ağır halde hasat edildiği alanlardaki lokal halka konuşmaya başladı. Bu, bitkilerdeki kamuflaj düzeyinin hasat düzeyleriyle bağlantılı olduğunu ve daha az hasat edilen alanlarda canlı renklere sahip bitkilerin daha fazla olduğunu ortaya çıkardı. Daha sonra bilgisayar tabanlı bir deney, yeşil bitkilerin toprağa karşı gri yahut kahverengi çeşitlere kıyasla değerli ölçüde daha kolay tespit edildiğini doğruladı.

Bu gönderi ne kadar faydalı oldu?

Değerlendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama puanı 0 / 5. Oy sayısı: 0

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın