1. Anasayfa
  2. İlginç

İki farklı İDA (insansız deniz aracı) birinci sefer sürü halinde misyon yaptı

İki farklı İDA (insansız deniz aracı) birinci sefer sürü halinde misyon yaptı
0
Ad
0
(0)

Türkiye’de insansız hava aracı çalışmaları son sürat devam ederken İHA’lardan elde edilen deneyim ile insansız deniz aracı (İDA) geliştirme çalışmaları da sürüyor. Sürü İDA projesinde birinci kere iki farklı İDA modeli sürü halinde vazife yaptı.

Ad

Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) tarafından başlatılan Sürü İnsansız Deniz Aracı projesi kapsamında geliştirilen ALBATROS-S Sürü İDA’nın daha evvel dörtlü seyir denemesi yapılmıştı. Artık ALBATROS-S ve ALBATROS-S’nin daha büyük versiyonu olarak geliştirilen MİR İDA, birlikte vazife icra etti.

İDA’lar için geliştirilen modüler altyapı sayesinde rastgele bir İDA’nın sürüye entegrasyonu sağlanabiliyor. Bu sayede farklı kabiliyetteki İDA’lar sürüye eklenerek Mavi Vatan daha etkili bir halde korunabilecek.

ANKA İHA’ya Şimşek entegrasyonu tamamlandı

2 gün evvel eklendi

SSB Lideri İsmail Demir mevzu hakkında şu açıklamayı yaptı:

“Sürü kabiliyetli İDA’larımız, yerli ve ulusal özgün haberleşme sistemi, denetim sistemi, çoklu ve yedekli haberleşme sistem mimarisi, GNSS karıştırması altında misyona devam edebilme üzere kabiliyetlere sahip. Dünyada sayılı ülkenin üzerinde çalıştığı böylesine bir projede emeği geçen herkesi tebrik ediyorum. İnanıyorum ki İDA’lar, sürü halinde Mavi Vatan’ın korunmasında değerli operasyonel kabiliyetler sunacak. Projede farklı misyon ve formasyonların denenmekte olduğu ikinci etap faaliyetlerine devam edeceğiz.”

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Savunma Sanayi Haberleri
  • İki farklı İDA birinci kere sürü halinde vazife yaptı

Bu gönderi ne kadar faydalı oldu?

Değerlendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama puanı 0 / 5. Oy sayısı: 0

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Ad

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir