1. Anasayfa
  2. Fizik

İçebileceğiniz Yoğunluk Deneyi! Kolay Deneyler

İçebileceğiniz Yoğunluk Deneyi! Kolay Deneyler
0

Merhaba,

Bu haftaki yazımızda okulda veya evde kolayca yapabileceğiniz ve eğlenceli bir deneyden bahsedeceğiz.

 

Yoğunluk kavramı büyüleyici ve bazen anlaması zor bir fikirdir. İçecek ile yoğunluk deneyi, evinizde sıvı yoğunluğu fikrini ortaya çıkarmanıza yardımcı olucak, tamamlandığında güzel görünüyor ve lezzetli – bir bilim etkinliğinde daha ne isteyebilirsiniz?

 

Gerekli malzemeler;

  • Farklı yoğunluk seviyelerine sahip meyve suları. (yoğunluğun basit bir açıklaması için aşağıya bakın) Bir meyve suyunun yoğunluğu genellikle şeker veya meyve ne kadar içerdiğine göre belirlenir – şeker veya meyve ne kadar çok olursa suyun yoğunluğu o kadar artar. Toz ve konserve suları, neredeyse tamamen su olduğundan bu deney için uygun değildir. Renkli meyve suları ve güzel yoğunluk farkları olanları bulmak için biraz deney yapmanız gerekecektir. Aslında eğlencenin yarısıda burada.
  • Dar bir cam (daha dar, yoğunluk düzeylerini ayırmak daha kolaydır)
  • Göz damlası veya hindi tipi baster.

YAPILACAKLAR

Başlamadan önce, daha yoğun olacağını düşündüğünüz meyve sularını tahmin edebilir ve yoğunluğunuzun içecek seviyelerinin nasıl ortaya çıkacağına dair bir hipotez oluşturabilirsiniz. Size yardımcı olacak miktarda içerik, şeker içeriği ve su içeriğini kontrol edin.
Yoğunluğunuzu göstermek için, meyve sularının hangisinin yoğun ve en yoğun olduğunu bulmanız gerekecektir. Meyve sularınızdan birini, yaklaşık (2.5 cm) yüksekliğinde doldurmak için dar camın içine boşaltın. Bir kaba su doldurun ve camın yanına düşecek şekilde camın içine koyun. Oranın altında veya suyun üstünde olup olmadığını görmek için suyu izleyin. (eğer meyve suyu ile karışırsa ve suyun üstünde veya altında değilse, meyve suyu ile aynı yoğunluğa sahiptir ve bir sonraki suyunuza geçmeniz gerekecektir.
Hangi suların dibe ineceğini (daha yoğun) ve hangilerinin en üstüne gittiklerini (en az yoğun olanı) belirlemek için diğer meyve sularıyla denemeye devam edin.
Belirlenen yoğunlukları elde ettikten sonra, temiz bir camla başlayın ve son yoğunluk içecek suyunu yaratmak için her seviye için damlalık kullanın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir