1. Anasayfa
  2. İlginç

Hidroelektrik santrallere yeni yorum!

Hidroelektrik santrallere yeni yorum!
0
Ad
0
(0)

Tüm dünya gücünü yenilenebilir kaynaklardan elde etmeye odaklanırken, hava şartlarına ve günün saatine bağlı olarak üretilen bu gücün depolanması da bir öteki sorun olarak karşımıza çıkıyor. Büyük batarya paketleri bu probleme süreksiz bir tahlil sunuyor olsa da daha büyük depolamalar için bazen kâfi olmuyor.

İsviçre’de kurulan su bataryası ile verimlilik arttırılacak

Ad

Uzmanlar güç depolama konusunda çeşitli çalışmalar yürütmeye devam ediyor. Su bataryası olarak isimlendirebileceğimiz sistem de tekrar bu depolama yollarından biri olarak karşımıza çıkıyor. Temel olarak bir tıp hidroelektrik santral olan bu su bataryası farklı yüksekliklerde bulunan iki büyük havuzdan oluşuyor.

Bu sistem alt tarafta bulunan havuzdan üst havuza su pompalayarak fazla elektriği depolayabiliyor. Böylece batarya bir manada tekrar şarj edilmiş oluyor. Elektrik gerektiğinde ise su yine aşağıdaki havuza aktarılarak elektrik üreten türbinleri döndürülmesini sağlıyor.

Su bataryaları bilhassa rüzgar, güneş ve nükleer üzere kesintili güç kaynakları tarafından üretilen fazla enerjiyi depolamak için hayli kullanışlı durumda. Güç, çok üretim vakitlerinde üst havuza pompalanacak ve daha sonra yüksek talep periyotlarında ise güç üretmek için tekrar hür bırakılabilecek.

Nant de Drance şirketi tarafından inşa edilen İsviçre santrali 1 Temmuz’da devreye girdi. Tesisin altı pompa türbini ve toplam 900 MW güç çıkışı bulunuyor. Bu sayının 900 bin meskene güç sağlamaya yeteceği belirtiliyor.

20 milyon kWh elektrik depolama kapasitesiyle, su bataryasının İsviçre ve Avrupa’nın güç şebekelerini dengelemede değerli bir rol oynaması bekleniyor. Bilhassa çok sıcak günlerde yüksek talebin olduğu periyotlarda batarya, elektrik şebekesinin üzerindeki yükü azaltabilir.

Önemli lojistik ve mühendislik zorlukları nedeniyle tesisin tamamlanması 14 yıl sürdü. Tesisi oluşturmak için Alpler’de 18 kilometrelik tünel kazıldı. Bu tüneller, yapı gereçlerinin ve prefabrik binaların dağa taşınmasına imkan sağladı.

Tesisin kalbinde, yaklaşık 200 metre uzunluğunda ve 32 metre genişliğinde olan devasa makine dairesi yer alıyor. 2012 ve 2016 yılları ortasında, rezervuarların daha fazla su depolamasına ve daha fazla güç üretmesine imkan sağlamak için Vieux Emosson barajının yüksekliği de 20 metre artırılmıştı.

Yenilenebilir güç kaynaklarına her geçen gün yenileri eklenirken, hidroelektrik santrali temelli bu yapının da umut vadediyor. Pekala siz hidroelektrik santral temelli su bataryaları konusunda ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

Bu gönderi ne kadar faydalı oldu?

Değerlendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama puanı 0 / 5. Oy sayısı: 0

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Ad

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir