1. Anasayfa
  2. İlginç

Geliştirilen hidrojel, sırf bakteri varlığında ilacı salıyor

Geliştirilen hidrojel, sırf bakteri varlığında ilacı salıyor
0

gelistirilen hidrojel sirf bakteri varliginda ilaci saliyor 0 MrUbiVTs

Brown Üniversitesi bilim insanları, gelişen enfeksiyonlara süratle reaksiyon veren ve ilacı sadece patojenik bakteriler mevcut olduğunda salabilen yeni bir materyal geliştirdiler. Materyalin bilhassa antibiyotik direncine karşı tesirli olabileceği düşünülüyor.

Yara örtüsü olarak kullanımı amaçlanıyor

Akıllı yahut hassas hidrojellerin, sıcaklık, pH ve başka faktörlere cevap olarak ilacın salınımını hızlandırması yahut yavaşlatmasıyla ilaç dağıtımında değerli bir rol üstlenmesi bekleniyor. Buradan yol çıkarak takım, çeşitli ziyanlı bakteriler tarafından salınan bir enzim sınıfı olan beta-laktamazlara hassas bir hidrojel geliştirdi.

Antibiyotikler üzere nanoparçacıkları kapsüllemek için çapraz bağlı bir polimer ağından oluşan yeni hidrojelin, beta-laktamazların varlığında polimer ağı bozularak içinde tutulan terapötik nanoparçacıklar salınıyor.

Araştırma takımından Anita Shukla: “Bakterilerle tetiklenen, akıllı bir ilaç dağıtım sistemi geliştirdik. Hipotezimiz, tesirli tedavi için gerekli ilaç ölçüsünü azaltan bunun üzere teknolojilerin hem yan tesirleri hem de direnç potansiyelini azaltabileceğidir.” dedi.

San Jose kalyonunun enkazından yeni imgeler yayınlandı

2 gün evvel eklendi

Ekip, bir dizi laboratuvar deneyiyle materyalin beta-laktamazlara nitekim hassas olduğunu ve beta-laktamaz haricinde yapısında rastgele bir bozulma olmadığını gözlemledi. Araştırmacılar, malzemeyi geliştirmeye ve test etmeye devam ederek sonunda klinik ortamda acil enfeksiyonlara cevap verebilen bir yara örtüsü olarak kullanılabilmesini sağlamak istiyor.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Sıhhat Haberleri
  • Geliştirilen hidrojel, sadece bakteri varlığında ilacı salıyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir