1. Anasayfa
  2. İlginç

Geliştirilen çip, verileri iletmek için ses dalgasını kullanıyor

Geliştirilen çip, verileri iletmek için ses dalgasını kullanıyor
0
Ad
0
(0)

Harvard Üniversitesi bilim insanları, verileri ses dalgaları aracılığıyla ileten yeni bir çeşit çip geliştirdiklerini duyurdular. Yeni akustik çip, fotonları modüle ederek bunları bilgi iletmek için çip etrafında dalga kılavuzları ismi verilen dar kanallara gönderen fotonik çiplerle benzeri şekilde çalışıyor.

Ad

Büyük ölçekli akustik dalga devreleri geliştirilecek

Ekip, lityum niyobat ismi verilen bir gereçten faydalanarak çip üzerindeki akustik dalgaları denetim etmek için elektro-akustik modülatör oluşturdu. Modülatör, elektrik alanının dikkatli bir formda ayarlanması yoluyla dalgaların fazını, genliğini ve frekansını denetim ediyor.

Çalışmanın müelliflerinden  Marko Loncar: “Akustik dalgalar, hem kuantum hem de klasik bilgi sürece için çip üzerinde bilgi taşıyıcıları olarak umut vericidir lakin akustik dalgaların düşük kayıplı, ölçeklenebilir bir biçimde denetim edilememesi akustik entegre devrelerin geliştirilmesini engellemektedir. Bu çalışmada, entegre bir lityum niyobat platformunda akustik dalgaları denetim edebileceğimizi gösterdik ve bizi bir akustik entegre devreye bir adım daha yaklaştırdık.” dedi.

CATL Qilin KONUT pili, tek şarjla 1000 km menzil sunuyor

1 gün evvel eklendi

Araştırmacılar, akustik dalga çipleriyle daha karmaşık ve büyük ölçekli akustik dalga devreleri geliştirmeyi planlıyorlar. Ayrıyeten gerçekleştirilen yeni çalışmanın katı hal atomik sistemler ve harika iletken kübitler üzere farklı çeşitteki kuantum sistemleri birbirine bağlayan çip üstü kuantum ağlar ve arayüzler geliştirilmesine öncülük edebileceği belirtiliyor.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Zamazingo Haberleri
  • Geliştirilen çip, verileri iletmek için ses dalgasını kullanıyor

Bu gönderi ne kadar faydalı oldu?

Değerlendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama puanı 0 / 5. Oy sayısı: 0

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Ad

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir