1. Anasayfa
  2. İlginç

Geliştirilen bakteriyel biyopil, haftalarca güç üretebiliyor

Geliştirilen bakteriyel biyopil, haftalarca güç üretebiliyor
0

gelistirilen bakteriyel biyopil haftalarca guc uretebiliyor 0 APKM4Jpj

Binghamton Üniversitesi araştırmacıları, üç farklı bakteri türü katmanı içeren bir biyopil geliştirdiklerini duyurdular. Grup, daha evvel aygıtlara birkaç saatlik güç sağlayabilecek bir biyopil üretmişlerdi fakat geliştirilen yeni üç katmanlı biyopil bu süreyi haftalara çıkarıyor.

Haftalarca güç üretebilen biyopiller

Birkaç yıldır biyopiller üzerine çalışmalar yürüten araştırma grubu, şimdiye kadar iki bakterili bir sistemle güç üretiyordu. Araştırmacılar, bu sistemin kâfi müddetlerde elektrik üretememesi sorunu üzerine çalışmalar gerçekleştirdikten sonra yeni bir biyopil geliştirdiler.

Geliştirilen biyopil, üç başka dikey bölmelere yerleştirilmiş üç farklı cins bakterili bir yapıya sahip. Üst katmanda bulunan fotosentetik bakteriler, alttaki öteki bakteriler için besin olarak kullanılacak organik yiyecekler üretiyor. Alt katmanda ise orta katmandaki bakteriler tarafından elektron transferini düzgünleştirmek için üretilen kimi kimyasallar yardımıyla besinleri yiyerek elektrik üreten bakteriler yer alıyor.

3 santimetreye 3 santimetre ölçülerindeki biyopil, tek ünite halindeyken düşük ölçülerde güç üretiyor. Araştırmacılar, biyopillerin gereksinime yönelik olarak çeşitli hallerde birleştirilebileceğini ve yeniden yapılandırılabileceğini söylüyor.

Yeni manyetik elektrot, pil ömrü için iyon akışlarını izliyor

3 gün evvel eklendi

Ekip, gelecekte biyopilin boyutlarını küçültmek üzerine çalışmalar yapılacağını belirtiyor. Ayrıyeten araştırmacılar, suda yüzebilen ve hasar aldığında kendi kendini onarabilen biyopillerle araştırmalarını genişletmek istiyorlar.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Güç Haberleri
  • Geliştirilen bakteriyel biyopil, haftalarca güç üretebiliyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir