1. Anasayfa
  2. İlginç

Geçmeyen koronanın sırrı çözüldü

Geçmeyen koronanın sırrı çözüldü
0
Ad
0
(0)

Bilim insanları dünyayı kasıp kavuran Kovid-19 pandemisi ile ilgili çok çarpıcı bir keşfe daha imza attı. Birtakım insanlarda koronavirüsün neden uzun mühlet tesirlerinin görüldüğünü araştıran Yale Üniversitesi’nden araştırmalar, bu hadiselerin kan kıymetlerinde ‘oto-antikor’ düzeyinin düşmediğini tespit etti.

Bağışıklık hücreleri saldırıyor

Ad

ABD’nin önde gelen üniversitelerinden Yale’de “Semptomu geçmeyen, güzelleşmeyen uzun Covid-19 hastaları” üzerinde araştırma yapıldı. Hastalığı olağan atlatan beşerler ile uzun müddet korona belirtileri görülen hastaların kan kıymetlerinin karşılaştırıldığı araştırmada oto-antikorların bedenin Covid-19’a karşı antikor geliştirmesini engellediği ve başta beyin olmak üzere bedenin kimi noktalarına saldırdığını belirlendi.

Yale Üniversitesi’nde vazifeli uzmanlar Covid-19 tespit edilen 194 hastane çalışanı ve hastanın kan kıymetlerini inceleyerek bunları 30 sıhhat çalışanının kan kıymetleriyle karşılaştırdı. Hastalanmayan şahıslarda oto-antikor bedellerinin daha düşük olduğunu tespit eden bilim insanları, “Oto-antikorlar Covid-19 hastalarının hasar görmüş organlarına atak ediyor. Bu da Covid-19 semptomlarını daha makus bir hale sokuyor” değerlendirmesini yaptı.

Faydadan çok ziyan veriyor

Olağanda SARS-CoV-2 corona virüsü ile bulaşan Covid-19 enfeksiyonunun kısa periyotlu bir hastalık olarak biliniyor ve yaklaşık 2 hafta sürüyor. Ama kimi hastalarda semptomların uzun haftalar boyunca geçmemesi bilim dünyasında tartışma yaratmıştı. Araştırmayı yürüten Aaron Ring, İngiliz The Guardian’a yaptığı açıklamada “Covid-19 hastaları bağışıklık sistemine karışan oto-antikorlar üretiyor ve bu oto-antikorlar da hastalara faydadan çok ziyan veriyor. Zira antikorlar daha uzun bir mühlet bedende kalıyor ve uzun Covid olarak isimlendirdiğimiz sürece götürüyor” değerlendirmesinde bulundu.

Oto-antikor nedir?

Oto-antikor bedenin hastalıklara karşı tabiatıyla ürettiği antikorlara denir. Şayet bu sağlıklı hücre ve dokulara yönelik bir antikor üretimi ise buna otoimmünite ismi verilir. Bu türlü olağandışı bir bağışıklık yansısından kaynaklanan rastgele bir hastalık, bir “otoimmün hastalık” olarak isimlendirilir . Tanınmış örnekleri ortasında çölyak hastalığı gelir.

Bu gönderi ne kadar faydalı oldu?

Değerlendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama puanı 0 / 5. Oy sayısı: 0

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Ad

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir