1. Anasayfa
  2. İlginç

Everest’in ana kampının yerinin değiştirilmesi planlanıyor

Everest’in ana kampının yerinin değiştirilmesi planlanıyor
0
Ad
0
(0)

Nepal hükümeti, global ısınma ve insan faaliyetlerinin mevcut pozisyonu inançsız hale getirmesi nedeniyle Everest Dağı ana kampını(Base Camp) farklı bir yere taşımayı düşünüyor. Bu niyete sebep olarak da kampın yer aldığı Khumbu buzulunun erimesi gösteriliyor.

Ad

Ana kamp, Khumbu buzulunun dışına taşınacak

Genel olarak Everest’teki buzulların süratle incelmesi çığ üzere birçok riski de ortaya çıkarıyor. Dağdaki buzullardan biri olan ve ana kampı da içinde bulunduran Khumbu buzulunda da durum gün geçtikçe kötüleşiyor. Tırmanma devrinde 1.500’e kadar kişinin kullandığı ana kamp, 5,364m yükseklikte bulunuyor.

Düşünceyi öneren komitenin bir üyesi olan Khimlal Gautam, BBC‘ye verdiği demeçte: “Örneğin, insanların ana kampta her gün yaklaşık 4.000 litre idrar yaptığını gördük. Ayrıyeten orada yemek pişirmek ve ısınmak için yaktığımız gazyağı ve gaz üzere büyük ölçüdeki yakıtların mutlaka buzul üzerinde tesirleri olacak.” dedi.

CorPower Ocean, C4 Dalga Gücü Dönüştürücüsü’nü tanıttı

1 gün evvel eklendi

Yapılan açıklamalarda, ana kampın yeni yerinin mevcut pozisyonunun 200m ila 400m daha alçak bir düzeyde Khumbu buzulunun dışında olacağı belirtildi. Yer değiştirmeden etkilenebilecek lokal halkla da görüşmeler yürütecek olan hükümet, planlara uygun ilerlenirse 2024 yılına kadar değişikliğin gerçekleşebileceğini söyledi.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Zamazingo Haberleri
  • Everest’in ana kampının yerinin değiştirilmesi planlanıyor

Bu gönderi ne kadar faydalı oldu?

Değerlendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama puanı 0 / 5. Oy sayısı: 0

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Ad

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir