1. Anasayfa
  2. İlginç

Eskişehir’de Çin’den sonraki en büyük ender toprak elementi rezervi keşfedildi!

Eskişehir’de Çin’den sonraki en büyük ender toprak elementi rezervi keşfedildi!
0
Ad
0
(0)

Çin’in 800 milyonluk az toprak elementi rezervindebulunan elementler tüm dünyanın birçok muhtaçlığını karşılamakta. Fiber optik kablolar ve uydu haberleşme ağları üzere birçok alanda kullanılan bu elementler Türkiye’de de keşfedildi. Eskişehir’in Beylikova ilçesinde keşfedilen 694 milyon tonluk ender toprak elementi rezervi, dünyanın en büyük ikinci rezervi oldu.

Ad

Okyanus tabanının yaklaşık dörtte biri haritalandı

2 sa. evvel eklendi

Eskişehir’de bulunan dev toprak elementi rezervi, havacılık, savunma ve uzay sanayi üzere birçok alanda kullanılacak

2011 yılında çalışmalara başlayan ETİMADEN, 6 yıl içerisinde yapılan 125 bin 193 metrelik sondaj çalışmaları sonucunda elde ettikleri 59 bin 121 numuneyi inceledi ve 694 milyon ton nadir toprak elementinin bu alanda bulunduğu anlaşıldı.

17 ender toprak elementinin bulunduğu Beylikova Cevher Sahası’nda endüstriyel bir tesis kurulacağını söyleyenbakan Dönmez açıklamalarında “Son derece bedelli elementler. Dünyanın her yerinde bulunmadığı için de bunlara erişim o kadar kolay değil. Son derece stratejik, teknolojik eserlerde kullanılan hususlardan bahsediyoruz. Havacılık, savunma ve uzay sanayiin yanı sıra tıp sanayii olmak üzere birçok alanda az ya da çok ölçüde olmakla birlikte kullanılan eserler.” kelamlarına yer verdi.

Bakan Dönmez, elementlerin işlenmesi ve satılması ile ilgili yaptığı açıklamalarda “Eğer çıkardığınız cevheri işlemeden sattığınızda 1 ünite kazanıyorsanız bunu orta eser haline getirdiğinizde 10 kat, uç eser haline getirdiğiniz 100 kat daha kıymetli hale getirebiliyorsunuz. Hele bunu bir teknolojik alette kullandığınızda artık orada çarpanların sayısı nihayetinde ürettiğiniz teknolojik eserle muadil hale geliyor. Amacımız, yüksek teknolojili, katma pahalı eserleri bu alandan üretip insanımızın hizmetine sunmaktır.” ifadelerine yer verdi.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Zamazingo Haberleri
  • Eskişehir’de az toprak elementi rezervi keşfedildi

Bu gönderi ne kadar faydalı oldu?

Değerlendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama puanı 0 / 5. Oy sayısı: 0

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Ad

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir