1. Anasayfa
  2. İlginç

Dünyanın en büyük bakterisi keşfedildi: Gözle görülebiliyor

Dünyanın en büyük bakterisi keşfedildi: Gözle görülebiliyor
0

dunyanin en buyuk bakterisi kesfedildi gozle gorulebiliyor 0 WhTBOlME

Dünyamız ve ekosistemimiz hakkında neredeyse her şeyi biliyor üzere düşünsek de her geçen gün yeni keşifler yapmaya devam ediyoruz. Bilim insanları, dünyanın en büyük bakterisini keşfetti. Keşfedilen Thiomargarita magnifica bakterisinin çıplak gözle görülebildiği belirtiliyor.

Everest Dağı boyutunda bir insan keşfetmek üzere bir şey

Thiomargarita magnifica isimli bakteri, Universite des Antilles in Guadeloupe profesörü Oliver Gros tarafından Fransa’nın Karayipler’de bulunan bölgesi Guadeloupe’de keşfedildi. Yaklaşık 1cm boyutunda olan bakteri rastgele bir ekipman kullanmadan çıplak gözle görülebiliyor. Bakterinin, evvelki hücre-metabolizma modellerinin müsaade verebileceği azamî bakteriden bile 100 kat daha büyük olduğu belirtiliyor. Araştırmanın müelliflerinden olan Jean-Marie Volland, bu boyutta bir bakteri keşfetmenin Everest Dağı boyutunda bir insan keşfetmek üzere bir şey olduğunu belirtti.

dunyanin en buyuk bakterisi kesfedildi gozle gorulebiliyor 1 WNaJ9Rcl

Sığ tropikal bataklıklarda çürüyen mangrov yapraklarının üstünde keşfedilen beyaz renkli bakteriler, standart bakterilerden farklı bir hücre yapısı barındırıyor. Birden fazla bakteride, DNA hücre içinde serbestçe yüzse de Thiomargarita magnifica’nın DNA’sı hücre içerisinde zarla kaplı bölmelerde barındırıyor. Ayrıyeten bakterinin birden fazla bakteriden üç kat daha fazla gen ve yüz binlerce genom kopyası içerdiği belirtiliyor.

Alexa yakında rastgele bir insanın sesini taklit edebilir

1 gün evvel eklendi

Thiomargarita magnifica’nın nasıl evrimleştiği ve bu kadar büyük olduğu bilinmiyor ve bakteri, şimdi öbür bir bölgede keşfedilmedi. Ayrıyeten bilim insanları, bölgeye tekrar döndüklerinde Thiomargarita magnifica’yı bulamadıklarını ve bakterinin mevsimsel bir canlı olabileceğini belirtti. Science mecmuasında yayınlanan araştırmada muharrirler, büyük ve karmaşık bakterilerin göz önüne bizden saklanabileceğini belirtti.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Zamazingo Haberleri
  • Bilim insanları dünyanın en büyük bakterisini keşfetti

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir