1. Anasayfa
  2. Çevre

Dinozorları yok eden meteor kanseri tedavi edebilir!!

Dinozorları yok eden meteor kanseri tedavi edebilir!!
0
Ad
0
(0)

66 milyon yıl evvel dünyaya çarpan ve Chicxulub isimli krateri oluşturan meteor, dinozorları büsbütün yok ederek soylarının tükenmesine sebep olmuştu. Lakin İngiltereli bilim insanlarının verdiği bilgilere nazaran meteorun dünyaya getirdi İridyum elementi tıp alanında kullanılabilir. Warwick Ünviersitesi ve Yat Sen Üniversitesi’nin ortak çalışması olan bu proje sonucunda İridyum elementi, kanserli hücreleri ziyan vermeden yok edebildi.

Ad

Kanser tedavisinde İridyum kullanılabilir

Periyodik tabloda en ağır ikinci element olan İridyum, ısıya karşı dayanıklılığa ile biliniyor. Profesör Peter Sadler’ın verdiği bilgilere nazaran İridyum düzgün işlenirse, kanser tedavisinde yeni bir devir başlayabilir. Lakin alışılmış bu projenin şimdilik teoride kaldığını belirtelim. Umarız bilim insanları bu bahiste muvaffakiyete ulaşarak kanser tedavisinde yeni bir çağ başlatabilirler.

Diğer bir yandan kanser tedavisinin hayli kıymetli olduğunu varsayarsak, yeni geliştirilen tedavi sistemi sayesinde her kanser hastasının bu tedaviyi çarçabuk karşılayabileceğini söyleyebiliriz.

Bu gönderi ne kadar faydalı oldu?

Değerlendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama puanı 0 / 5. Oy sayısı: 0

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Ad

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir