1. Anasayfa
  2. İlginç

CorPower, hibrit dalga-rüzgar gücü için yeni aygıtını tanıttı

CorPower, hibrit dalga-rüzgar gücü için yeni aygıtını tanıttı
0

corpower hibrit dalga ruzgar gucu icin yeni aygitini tanitti 0 mEjYjWah

İsveç merkezli CorPower Ocean, birinci ticari ölçekli Dalga Gücü Dönüştürücüsü(WEC) CorPower C4 aygıtını tanıttı. Şirket, HiWave-5 projesi kapsamında geliştirdiği yeni eserlerini bu yıl içerisinde Portekiz’de okyanusa konumlandıracak.

2025’e kadar ticari üretime başlanılacak

Yenilenebilir güç üretimi konusunda dalga enerjisini, rüzgar ve güneş gücüyle rekabet edebilecek bir pozisyona getirmeyi amaçlayan CorPower Ocean, bu bağlamda yürüttüğü HiWave-5 projesinde gerçekleşen son gelişmeleri açıkladı.

corpower hibrit dalga ruzgar gucu icin yeni aygitini tanitti 1 f4hyp2bZ

10-20 MW’lık CorPack kümelerini oluşturacak olan CorPower C4 aygıtı, Portekiz’in Aguçadoura kıyısında dört sistemli bir dalga dizisinin bir kesimini oluşturacak ve dünyanın birinci şebeke kontaklı dalga çiftliklerinden birisinin oluşturulmasını sağlayacak.

Her biri 300kW güç derecesine sahip CorPower C4, güçlü ve hafif yapısı ile büyük hacimlerde süratli bir biçimde üretilebilecek. Şirket, CorPack dalga çiftliklerinin minimum görsel etkiye sahip olacağını ve klasik bir açık deniz rüzgar çiftliğine kıyasla okyanus ayak izi başına üç kata kadar daha fazla güç sağlayabileceğini söylüyor. Geliştiriciler, CorPack’in açık deniz rüzgar altyapısıyla ‘tak ve çalıştır’ uyumluluğu sayesinde hibrit rüzgar dalgası çiftlikleri oluşturmak için iki teknolojiyi birleştirmeye imkan tanıdığını söylüyor.

CorPower Ocean’ın HiWave-5 projesi için Portekizli elektrik şirketi EDP ve ENEL Green Power ile işbirliği yürüten Simply Blue Group CEO’su Sam Roch-Perks: “Atlantik Okyanusu’nun muazzam gücünden yararlanmayı, yüzer açık deniz rüzgar ve dalga teknolojisini sıfır karbonlu elektrik üretmek için bir ortaya getirmeyi hedeflediğimiz için hibrit dalga-rüzgar çiftliklerine hakikat harekette hakikaten heyecan verici bir etaptır.” dedi.

Artemis, yeni büsbütün elektrikli tekne prototipini duyurdu

2 gün evvel eklendi

HiWave-5 projesi kapsamında yeni eserler bu yıl içerisinde Aguçadoura’da Atlantik Okyanusu’na konuşlandırılacak. CorPower Ocean, 2024/25 yılına kadar piyasaya sertifikalı ve garantili WEC eserleri sunarak dalga gücünü muteber bir teknoloji olarak yeşil güç tahlilleri ortasında pozisyonlandırmak istiyor.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Güç Haberleri
  • CorPower Ocean, C4 Dalga Gücü Dönüştürücüsü’nü tanıttı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir