1. Anasayfa
  2. Uzay

Çin’in Chang’e 5 Uzay Aracı, Ay’a Çin Bayrağı Dikti

Çin’in Chang’e 5 Uzay Aracı, Ay’a Çin Bayrağı Dikti
0
Ad
0
(0)

Bundan 11 gün evvel Çin Ulusal Uzay Dairesi, Chang’e 5 uzay aracını ülkenin en büyük roket sistemi Long March 5‘le birlikte Ay’a fırlatılmış ve Chang’e 5 vazifesi başlatılmıştı. Uzay aracı, 3 gün evvel başarılı bir halde Ay yüzeyine inmeyi başarmıştı. Çin’in Chang’e 5 misyonunda bugün de yeni bir gelişme yaşandı.

Çin’in resmi ‘Mission of China’ Twitter hesabından dün gece saatlerinde yeni bir paylaşım yapıldı. Çin, Chang’e 5 uzay aracının Ay yüzeyine Çin bayrağını diktiğini açıkladı. Paylaşımda Çin bayrağının Ay yüzeyine dikilmiş halini gösteren fotoğraflara da yer verildi.

Ad

Çin, örnek toplamayı başaran 3. ülke olacak:

Chang’e 5 uzay aracıyla başlatılan Chang’e 5 Ay misyonu, Çin için büyük bir kıymete sahip. Bundan evvel Ay yüzeyinden toprak ve kaya örnekleri toplamayı ve Dünya’ya geri getirmeyi başaran sırf 2 ülke bulunuyordu: Amerika Birleşik Devletleri ve Rusya. Ancak misyon başarılı bir formda tamamlanırsa Çin, bunu gerçekleştiren 3. ülke olmayı başaracak.

Problemsiz bir biçimde Ay’a fırlatılan ve 3 gün evvel başarılı bir formda yüzeye iniş yapan Chang’e 5 uzay aracı, Ay’da iniş yaptığı günden itibaren 14 gün boyunca örnek toplayacak. Bu müddetin akabinde uzay aracı, 16 ya da 17 Aralık tarihinde topladığı toprak ve kaya örnekleriyle Dünya’ya geri dönecek.

Chang’e 5 uzay aracının topladığı kaya ve toprak örnekleri sorun yaşanmadan Dünya’ya dönerse bu örnekler pek çok bilimsel çalışmada kullanılacak. Örneklerin kullanacağı bilimsel çalışma alanları ortasında Ay’ın oluşumu ve evrimi de yer alacak.

Bu gönderi ne kadar faydalı oldu?

Değerlendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama puanı 0 / 5. Oy sayısı: 0

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Ad

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir