1. Anasayfa
  2. İlginç

Çin, ABD’ye olan bağımlılığını azaltmak için kendi işletim sistemini geliştiriyor

Çin, ABD’ye olan bağımlılığını azaltmak için kendi işletim sistemini geliştiriyor
0
Ad
0
(0)

Dünyanın en güçlü ülkelerinden Çin ve ABD ortasındaki gerginlik sürüyor. Geçtiğimiz yıllarda ABD, Çin’e olan üretim ve tedarik bağımlılığını azaltmak için birçok yatırım yapmıştı. Samsung ve Intel üzere firmalar da Çin’e olan bağımlılığını azaltmak isterken Çin, bilişim bölümünde ABD’ye olan bağımlılığını azaltmak istiyor. Bilgisayar pazarında Windows ve macOS’e bağlı olan Çin, kendi açık kaynak işletim sistemini geliştiriyor.

Ad

Çin’in yeni açık kaynak işletim sistemi: openKylin

ABD’ye olan bağımlılığından rahatsız olan Çin, 2001 yılında Halk Kurtuluş Ordusu Ulusal Savunma Teknoloji Üniversitesi’ne işletim sistemi geliştirme talebinde bulunmuştu. FreeBSD tabanlı olarak geliştirilen Kylin işletim sistemi, ordu ve hükümet tarafından kullanılsa da genel tüketici tarafından pek kullanılmıyor. Çin, bu doğrultuda Kylin’in açık kaynak versiyonunu geliştiriyor.

Samsung Gaming Hub kullanıma sunuldu

1 gün evvel eklendi

South China Morning Post’un haberine nazaran Çin Hükümeti, Kylin’in yaygınlaşması için openKylin projesini geliştiriyor. openKylin, yeni Kylin versiyonları üzere FreeBSD yerine Linux tabanlı olacak. Hükümetin sahip olduğu China Electronics Corp’un alt şirketi olan Kylinsoft, Çin içerisinde birçok araştırma kümesi ile güçlerini birleştirerek yeni bir açık kaynak topluluğu kuruyor. openKylin platformu ile açık kaynak geliştiricileri, Çin’in ulusal işletim sisteminin gelişmesinde katkıda bulunabilecek.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Zamazingo Haberleri
  • Çin’den yeni işletim sistemi: openKylin

Bu gönderi ne kadar faydalı oldu?

Değerlendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama puanı 0 / 5. Oy sayısı: 0

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Ad

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir