1. Anasayfa
  2. İlginç

Çalışma: Uzay turizminin iklim üzerindeki ziyanları ivedilikle azaltılmalı

Çalışma: Uzay turizminin iklim üzerindeki ziyanları ivedilikle azaltılmalı
0
Ad
0
(0)

Londra Üniversitesi Akademisi (UCL), Cambridge Üniversitesi ve Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) araştırmacıları, gelecekte daha da artması beklenen uzay turizminin iklim üzerindeki etkilerini modellediler. Takım, tesirleri hesaplayabilmek için 2019 yılında gerçekleştirilen roket fırlatmalarından elde edilen dataları kullandı.

Ad

Uzay turizminin iklim üzerindeki etkileri

Uzay turizminin çevresel tesiri üzerine araştırmalar yapan takım, 2019 yılında fırlatılan toplam 103 roketten bilgiler topladı. Roket fırlatmalarından ve gezegenimize tekrar girişten yayılan siyah karbon(kurum) parçacıklarının atmosferde ısıyı tutmada öteki tüm kurum kaynaklarından (yüzey ve uçak) yaklaşık 500 kat daha tesirli olduğu görüldü.

Gerçekleştirilen çalışma, roketlerin sebep olduğu toplam ozon kaybının minimum seviyede olduğunu gösterirken uzay turizmine karşı artan ilginin gelecekte bilhassa ilkbahar devrinde Kuzey Kutbu’ndaki üst stratosferik ozon katmanının tükenmesine neden olabileceğini ortaya koyuyor. Grup, bunun sebebi olarak katı yakıtlı roketleri ve geri dönen uzay aracının tekrar giriş ısıtmasını gösteriyor. Ayrıyeten stratosferik ozona enkazdan kaynaklanan kirleticilerin de olumsuz tesirinin oldu belirtildi.

Çalışmanın ortak müellifi Dr. Eloise Marais: “Roket fırlatmalarından kaynaklanan kurum parçacıkları, uçaklara ve başka kaynaklara nazaran çok daha büyük bir iklim tesirine sahip. Şu anda nitekim süratle büyüyen bu sanayiyi düzenlemek için gerekli en uygun strateji konusunda uzmanlar ortasında gerçekleştirilecek bir tartışma ortamına muhtaçlığımız var.” dedi.

Etkilerin tahlili için modelleme kullanıldı

Çalışma kapsamında 103 fırlatmadan toplanan bilgiler, iklim ve ozon katmanı üzerindeki tesirin araştırılması için bir 3D atmosferik kimya modeline dahil edildi.

Araştırmalar, kurumdan kaynaklanan ısınmanın 3,9 mW m-² olduğunu gösteriyor. Bununla birlikte, SpaceX tarafından kerosen ve Virgin Galactic tarafından hibrit sentetik kauçuk yakıtların kullanılması nedeniyle ısınmanın uzay turizminin başlamasıyla birlikte üç yıl içerisinde iki kattan daha fazla(7.9 mW m-²) artması bekleniyor.

Ekip, uzay turizmi için günlük yahut haftalık roket fırlatma senaryosu altında stratosferik ozon tabakası üzerindeki tesirin, ozon katmanını incelten unsurlara yönelik global yasak getiren Montreal Protokolü‘yle sağlanan başarılı sonuçları tehdit edebileceğini söyledi.

Dünyanın en büyük hibrit gemisi 2024’te hizmete başlayacak

19 sa. evvel eklendi

Çalışmanın müelliflerinden Dr. Robert Ryan: “Montreal Protokolü sonrası atmosferin güçlü ozon geri kazanımı gösteren tek kısmı üst stratosferdi ve bu tam olarak roket emisyonlarının tesirinin en çok vuracağı yer. Çalışmalar öncesinde ozon güzelleşmesinin ilerlemesini tehdit eden bu büyüklükte ozon değişiklikleri görmeyi beklemiyorduk.” tabirlerinde bulundu.

Ekip, gerçekleştirilen çalışmanın uzay turizmi sebebiyle stratosferik ozon tabakasına ve iklime verilen zararın en aza indirebilmesi için yapılması gereken düzenlemelerin birinci adımı olabileceğini söylüyor.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Uzay Haberleri
  • Uzay turizmi, ozon katmanında ve iklimde ziyanlı tesirlere sahip

Bu gönderi ne kadar faydalı oldu?

Değerlendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama puanı 0 / 5. Oy sayısı: 0

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Ad

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir