Büyük Beyaz Köpekbalığı Çiğneyebileceğinden Fazlasını Isırıyor

shark

Plajda yıkandıkları zaman hayvanların plastik gibi insan kirliliklerinden yutmaları çok yaygındır. Batı Avustralya’da Geraldton ve Shark Bay arasında ölü bulunan büyük beyaz bir köpekbalığın  (Carcharodon carcharias), boğazında sıkışan bir denizaslanının (Neophoca cinerea) ölüme neden olduğu görünüyor.

Batı Avustralya’nın Balıkçılık Bölümü’nden yapılan açıklamada “dört metrelik erkek köpekbalığında yaralanma veya hastalık belirtileri görünmedi ancak büyük bir Avustralya denizaslanının boğazının içinde sıkışmış olduğunu gördük” dedi.

Bu düşündüğümüzden iki gün önce aynı köpekbalığı sıkıntılı bir şekilde turistler tarafından çekilmiş.

<iframe width=”420″ height=”315″ src=”//www.youtube.com/embed/tvmOvkTwyPU” frameborder=”0″ allowfullscreen></iframe>

Köpekbalığının neden Coronation Beach kapalı sığ sularda böyle olağandışı davranışlar sergilediğini açıklayabilir. Köpekbalığının tıkanıklığı gidermeye çalışması mümkün diyor Bakanlıktan Dr Rory McAuley. “Böyle büyük bir nesne köpekbalığının iç organlarına zarar vermiş olabilir veya solungaçlarının içine su akışını engelleyerek ölümüne katkı olmuştur. Alternatif olarak, köpekbalığı tıkanıklıktan kurtulmak için yaptığı girişimlerinde yanlışlıkla mahsur kalmış olabilir. ”

Yerel Brad Tapper, hafta sonu köpekbalığı filme çeken, Batı Avustralya ya şunları söyledi.” Onu gördüğümüzde kıyıya 50 m uzaklıktaydı ve dalgıç veya bir şey olduğunu düşündük. Biz ona bakmaya gittik, tekrar tekme atmaya ve tepinmeye başlayınca, gitme zamanının geldiğini düşündük”

lOgZoXW

Batı Avustralya ve hükümetin köpekbalıkları konusunda tutumlarının farkına işaret olarak sahil gönüllüleri zor durumda olan köpekbalığını denizden çıkarmaya çalıştılar, balinalar için yapacakları gibi. Hükümet, uzmanların ve kamuoyunun karşı çıkmasına rağmen yüzlerce hayvanı öldürme süreci içinde.

Gözleri boğazından daha büyük olan köpekbalığı Güney Avustralya’ya binlerce kilometre uzakta Ocak ayında etiketlendi. “Ne zaman ve nerede bu köpekbalığının etiketlendiğinin teyitti bu türün olağanüstü mobil doğasını gösteriyor” McAuley dedi.

Yazı dolaşımı

Mobil sürümden çık