1. Anasayfa
  2. İlginç

BioNTech’e, Covid-19 aşısı hakkında patent davası açıldı

BioNTech’e, Covid-19 aşısı hakkında patent davası açıldı
0
Ad
0
(0)

mRNA teknolojisi kullanılarak dünyanın birinci Covid-19 aşısını üreten BioNTech’e patent ihlali davası açıldı. Almanya’nın önde gelen biyoteknoloji şirketlerinden CureVac, BioNTech’in kullandığı mRNA teknolojisinde CureVac’ın patentlerini ihlal ettiği teziyle “adil tazminat” talebinde bulundu.

Ad

Covid-19 aşı satışı ve üretimi kesintisiz devam edecek

CureVac’tan yapılan açıklamada; Curevac’ın mRNA teknolojisi üzerinde 20 yıldan fazla müddettir çalışma yaptığı vurgulanarak, BioNTech ve BioNTech’in iki iştirakine yönelik olarak fikri mülkiyet hakları ihlali nedeniyle adil tazminat istendiği tabir edildi. CureVac, ihtiyati önlem talep etmediğini tabir etti. BioNTech’in Covid-19 aşılarının üretimini, satışını yahut dağıtımını engelleyecek yasal bir süreç başlatma niyetinde olmadığını aktardı.

BioNTech’in mRNA kanser aşısının birinci sonuçları açıklandı

3 hf. evvel eklendi

BioNTech’ten açıklama: “Güçlü formda savunacağız”

Uğur Şahin ve Hasret Türeci tarafından kurulan BioNTech, CureVac’ın savları hakkında resmi açıklama yayınladı. Açıklamada tüm fikri mülkiyet haklarına bedel verildiği ve saygı duyulduğu lakin BioNTech’in Covid-19 aşısı hakkındaki tüm patent ihlali tezlerine karşı güçlü savunma yapılacağı açıklandı.

Açıklamada, BioNTech’in Covid-19 aşısının başarısına dikkati çekilerek, “BioNTech’in aşı çalışması yepyenidir ve bunu tüm patent ihlali savlarına karşı güçlü bir biçimde savunma yapacağız.” tabirine yer verildi.

Üretim iş birliği yaptığı Pfizer ile birlikte Covid-19 aşı satışlarında başkan pozisyondaki BioNTech, 2020 ve 2021’in en süratli büyüyen şirketlerinden biri haline geldi. Şirket geçen yıl aşılardan 19 milyar Euro gelir elde etti. Bu yılki gelirin 17 milyar Euro olması bekleniyor.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Sıhhat Haberleri
  • BioNTech’e, mRNA Covid-19 aşısı hakkında patent davası açıldı

Bu gönderi ne kadar faydalı oldu?

Değerlendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama puanı 0 / 5. Oy sayısı: 0

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Ad

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir