1. Anasayfa
  2. Beyin

Bilim Adamları Deja Vu Olayına Açıklama Getirmiş Olabilirler!

Bilim Adamları Deja Vu Olayına Açıklama Getirmiş Olabilirler!
0
Ad
0
(0)

Araştırmacılar uzun yıllardır merak edilen, beynin en gizemli olaylarından ve özelliklerinden birisi olan Deja Vu için yeni bir açıklama getirdiklerini iddia ediyorlar. Bir ekip, Budapeşte Hafıza Konferansında Deja Vu’nun beynimizde meydana gelen belirgin hatalardan oluştuğunu iddia eden bir çalışma sundu!

New Scientist Dergisine göre O’Conner ve ekip arkadaşları deja vu olayını yapay yollardan tetiklemenin yolunu bulmuşlar. Bunu başarmak için, deneklerine bir kelimenin bağlantılı anlamlarını içeren diğer kelimelerini, asıl kelimeyi vermeden verdiler. Örneğin; yastık,yatak,rüya ve gece kelimeleri deneklere verilirken bu kelimelerin bağlamı olan uyku kelimesi verilmedi.

Ad

dejavuAraştırmacılar tarafından, uyku kelimesinin verilmediğinden emin olunan katılımcılara daha sonra “U” harfi ile başlayan bir kelime verilip verilmediği soruldu. Cevap olarak ise “uyku kelimesini verdiniz” gibisinden bir karşılık alındı. İşte tüm bunlar gerçekleşirken Fonksiyonel Manyetik Rezonans Görüntüleme (fMRI) cihazından deneklerin beyin aktiviteleri incelediğinde, normalde hafıza işlemlerinde kullanılmayan bölgelerde büyük bir hareketlilik olduğu gözlendi. Bu bölgelerin genellikle karar verme aşamalarında kullanılan frontal bölgeler olduğuna karar kılan ekip, Deja Vu hissini insanlara yaşatan kısmın hafıza değil karar verme ile ilgili olan bölgede meydana geldiğini ortaya çıkarmış oldu.

O’connor ve ekibi, frontal bölgenin çalışmanın sebebinin deneğin bir düzensizliği ve içerik hatasını çözmeye çalıştığına dayandırıyor. Yani Deja Vu yaşarken beynimiz hatanın ne olduğunu bulmak için frontal lobunu çalıştırıyor. Tüm bu çalışmaların üzerine Western Ontario Üniversitesinden Stefan Köhler; Deja Vu esnasında beyinde bir çatışmanın meydana geldiğini düşünebiliriz” şeklinde bir açıklama yaptı.

Yıllardır daha önce yaşadıklarımızın bir anısı olarak ya da başka bir yaşamımızda ( karmacılar ) başımıza gelen bir olayın aynısını yaşadığımızda ortaya çıkan bir durum olarak düşünülen Deja Vu hakkında böylelikle yeni bir teori ortaya atılmış oldu. Kim bilir belki de Deja Vu sadece bir hatadan ibarettir!

Kaynak:http://www.iflscience.com/brain/scientists-finally-explained-deja-vu/

Bu gönderi ne kadar faydalı oldu?

Değerlendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama puanı 0 / 5. Oy sayısı: 0

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Ad

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir