1. Anasayfa
  2. Teknoloji

Bas Gitar Solosu Atan Bir Yapay Zeka Geliştirildi

Bas Gitar Solosu Atan Bir Yapay Zeka Geliştirildi
0
Ad
0
(0)

Son yıllarda çabucak hemen her alanda kullanılmaya başlanan yapay zeka, bu sefer de müzik kesimine yardımcı olmaya başladı. Müzikle son derece ilgili olan bir grup, işin içine biraz da teknolojiyi katarak ortaya müzik yapabilen bir yapay zeka çıkardı.

Canlı bas gitar yayını yapmak üzere tasarlanan bu yapay zekanın sahipleri CJ Carr ve Zack Zuckowski. İkili, Dadabots isimli YouTube kanallarında yayınlamak üzere melodileri kendi kendine üreten ve dur durak bilmeden bas solosu atan bir A.I geliştirdi.

Ad

Dakikada 85’ten fazla notaya vuruş yapabiliyor

Dadabots, hudut ağlarını yaklaşık 2 saat süren bir bas gitar eğitiminden geçirdi. Bu eğitimi ise Adam Neely isimli ünlü bir bas gitaristi verdi. Neely, YouTube üzerinden yayınlamış olduğu bir görüntüde hudut ağlarına dakikada 85 doğaçlama vuruş yapmayı ve notaların yalnızca E minör bandında çalınmasını öğrettiğini lisana getirdi.

Dadabots, hudut ağları üzerinde yapay zekanın bir sonraki melodiyi kestirim etmesini sağlayacakSample RNN mimarisini kullandıklarını belirtti. Tüm bunlarla birlikte genel ses kalitesini de iyileştirebilen grup, ortaya yüksek tempoda enerjik melodiler çıkarabilen bir sistem geliştirmiş oldu.

Bu gönderi ne kadar faydalı oldu?

Değerlendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama puanı 0 / 5. Oy sayısı: 0

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Ad

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir