Bangladeş’teki Elektriksiz Çalışabilen Klimalar

ECO

 

Modern hayatın tam olarak yerleşemediği Bangladeş’te insanlar, sel tehdidi altında oluklu tenekelerden yapılmış yerleşkelerde yaşıyorlar. Üstelik bu evlerde herhangi bir elektrik kaynağı da bulunmuyor. Yaz sıcağının çok şiddetli geçtiği Bangladeş’te evler adeta fırın gibi ısınıyor.

Tüm bu yaşamayı zorlaştıran durumlar, elektrik olmadan çözülmesi imkânsız olarak görülürken Eco-Cooler isminde bir proje adeta kurtarıcı gibi imdada yetişti. Sosyal sorumluluk altında yapılan proje, Intel ve Gramen şirketleri tarafından tasarlandı. Eco – Cooler sayesinde elektrik kullanmadan ucuz yollu bir havalandırma ve soğutma sisteminin yapılabileceği ortaya çıktı.

elektriksiz klima

Bu harika proje aslında çok basit malzemeler ile yapılıyor. Gerekenler yalnızca bir düzine kadar plastik şişe ve bunları yapıştırabilecek delikli bir levha. Evet yanlış duymadınız bu sistem için herhangi bir elektrik kaynağına, yakıta veya motora ihtiyaç duyulmuyor.

ECO

 

İşte karşınızda dünyanın elektriksiz çalışabilen ilk kliması :

https://www.youtube.com/watch?v=jPuh8IFbIzQ

 

Peki nasıl oluyor da bu düzenek havayı soğutabiliyor? Cevap aslında çok basit. Şimdi elinizi tutun ve ağzınızı büyük bir şekilde açarak üflemeye çalışın. Gördünüz mü elinize sıcak bir hava geldi. Şimdi ise dudaklarınızı büzerek üfleyin. Serinliği hissettiniz mi ? İşte Eco-Cooler’ın çalışma prensibi de tam olarak böyle.

Bu serinlik havayı nasıl serinletecek demeyin. Yapılan çalışmalarda görülüyor ki hava sıcaklığını en az 5 derece düşürebiliyor.

elektriksiz klima

Gördüğünüz gibi yıllardan beri bildiğimiz bu basit fikir, klima sistemi olarak tasarlanarak Bangladeş’i daha yaşanılası bir ülke haline getirdi. EC03

 Kaynak: http://www.iflscience.com/environment/these-diy-ecofriendly-air-conditioners-are-cooling-down-bangladesh/

Yazı dolaşımı

Mobil sürümden çık