1. Anasayfa
  2. İlginç

Avusturya, 2040 yılına kadar yenilenebilir ısıtma sistemlerine geçiş yapmayı hedefliyor

Avusturya, 2040 yılına kadar yenilenebilir ısıtma sistemlerine geçiş yapmayı hedefliyor
0

avusturya 2040 yilina kadar yenilenebilir isitma sistemlerine gecis yapmayi hedefliyor 0 OzdlvYFJ

Avusturya, güç konusunda dışa bağımlılığını azaltmak ismine ülkedeki Yenilenebilir Isıtma Maddesi’nde (EWG) değişiklikler planlıyor. Hükümet, 2040 yılına kadar fosil yakıtlı ısıtma sistemlerinin evreli olarak kaldırılmasını ve yenilenebilir ısıtmaya geçişin yolunu açmayı amaçlıyor.

Yenilenebilir ısınmaya geçişte gaye tarih 2040

Avusturya İklim ve Güç Bakanı Leonore Gewessler tarafından sunulan yasa tasarısında ülkenin bilhassa Rusya’nın gaz kaynaklarına olan çok bağımlılığını azaltmak ve yeşil ısıtma tahlillerine geçişi hızlandırmak isteniyor.

Ülkenin gaz tüketiminin yaklaşık dörtte birini oluşturan ısınma maksatlı gaz ithalatında yüklü olarak Rusya’dan tedarik sağlanıyor. Gewessler, bunun ülkeye 2 milyar euroya mal olduğunu söylerken Ukrayna’daki savaş sebebiyle daha evvel planladıkları 2025 yılı yerine 2023’ten itibaren yeni binalarda gazlı ısıtma sistemlerinin kurulmasının yasaklanması gerektiğini belirtti.

Gewssler: “Kurtulduğumuz her gazlı ısıtıcı, Rus gazına bağımlılığımızı azaltıyor. Sürdürülebilir ısıtma ile ısıttığımız her daire ve her mesken, bizi daha özgür ve şantajlara karşı daha az savunmasız kılıyor. Bu yüzden 2023’ten itibaren yeni binalarda gazlı ısıtma artık olmayacak.” dedi.

Fotovoltaik su ısıtıcısı, şebeke elektriğiyle de çalışabiliyor

2 gün evvel eklendi

Petrol ve kömür ısıtma sistemleri sahiplerinin bunları 2035’e kadar yenilenebilir ısıtma sistemleriyle değiştirmesi gerekiyorken ülke, 2040 yılına kadar tüm gazlı ısıtma sistemlerinin yenilenebilir ısıtma sistemleriyle yahut biyojenik gazla çalışan alternatiflerle değiştirilmesini hedefliyor.

Yapılan açıklamada, yenilenebilir ısıtma sistemlerine geçiş yapan herkesin hükümetten 7.500 euro destek alabileceği belirtilirken fakir ailelerin tüm maliyetlerinin karşılanabileceği söylendi.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Güç Haberleri
  • Avusturya, 2040’a kadar yenilenebilir ısıtmaya geçecek

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir