1. Anasayfa
  2. İlginç

AB’deki tüm kanserlerin yüzde 10’u kirlilik kaynaklı

AB’deki tüm kanserlerin yüzde 10’u kirlilik kaynaklı
0

abdeki tum kanserlerin yuzde 10u kirlilik kaynakli 0 KCWjtUiM

Avrupa Etraf Ajansı(EEA) tarafından gerçekleştirilen yeni bir çalışma kapsamında çevresel ve mesleksel kirliliğin, Avrupa’daki tüm kanser olaylarının %10’undan fazlasına neden olduğu görüldü. Çalışmada, kirlilik sebepli kanserin alınabilecek tedbirlerle engellenebileceği de belirtiliyor.

‘Önleme, tedaviden daha iyi’

EEA, şimdiye kadar kanser üzerine gerçekleştirilen araştırmalardan topladığı bilgilerle bir rapor yayınladı. Ajans, kirliliğin kanserdeki rolünü paylaştığı raporunda hastalanmaya sebep olarak hava kirliliği, pasif içicilik, radon, ultraviyole radyasyon, asbest, belli kimyasallar ve öteki kirleticilere maruz kalma üzere faktörlere değindi.

Rapora nazaran hem iç hem de dış yer hava kirliliği, tüm kanser olaylarının yaklaşık %1’i ve tüm kanser ölümlerinin yaklaşık %2’siyle kontaklı. Ayrıyeten bu faktörün, akciğer kanserleri için ölümlerin %9’undan sorumlu olduğu bulundu.

Radon maruziyeti, Avrupa’daki tüm kanser olaylarının %2’sine ve her on akciğer kanseri hadisesinden birine sebep olurken ultraviyole radyasyon, tüm kanser hadiselerinin %4’ünden sorumlu gösteriliyor.

Bir öteki faktör olan pasif içicilik, hiç sigara içmemiş şahıslarda bile tüm kanserler için genel riski %16’ya kadar artırabiliyor. Mezotelyoma ve akciğer kanserlerinin yanı sıra gırtlak ve yumurtalık kanserleriyle de alakalı olan asbest, mesleksel maruziyetten kaynaklı akciğer kanserlerinin %55-88’ini oluşturuyor.

Çevrede ve işyerlerinde bulunan birçok kimyasalın kanserojen olduğunun bilinmekte yahut şüphelenilmekte olduğu belirtilen raporda birtakım kimyasallardan bahsedildi. Bunlar: kurşun, arsenik, krom, kadmiyum, akrilamid, pestisitler, Bisfenol A ve per- ve poliflorlu alkil maddeler (PFAS).

EEA’dan Hans Bruyninckx: “Çevremizdeki kirliliğin Avrupa vatandaşlarının sıhhati ve ömür kalitesi üzerindeki tesirini görüyoruz ve bu nedenle kirliliğin önlenmesi refahımız için çok kıymetli. AB’nin Sıfır Kirlilik Hareket Planı ve Kimyasal Sürdürülebilirlik Stratejisi yoluyla kirliliğin azaltılması ve ayrıyeten mevcut öbür AB siyasetlerinin güçlü bir halde uygulanması, kanser olaylarını ve vefatlarını azaltmak için değerli adımlar olacaktır.” dedi.

Maymun çiçeği virüsü Türkiye’de bir bireye bulaştı!

12 sa. evvel eklendi

Her yıl Avrupa Birliği’nde kanserden ötürü 2,7 milyon kişi hasta olurken 1,3 milyon ölüm gerçekleşiyor. Bununla birlikte yalnızca 2018’de yaklaşık 178 milyar euro kanser için harcama yapıldı. Raporda, kanser tedavilerinden daha çok hastalığa sebep olan faktörleri engellemeye çalışmak gerektiği vurgulandı.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Sıhhat Haberleri
  • AB’deki kanserlerin yüzde 10’u kirlilik kaynaklı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir