1. Anasayfa
  2. İlginç

30 yıllık ömre sahip olması beklenen birinci perovskit güneş pili geliştirildi

30 yıllık ömre sahip olması beklenen birinci perovskit güneş pili geliştirildi
0
Ad
0
(0)

Princeton Üniversitesi araştırmacıları, yaklaşık 30 yıllık ömre sahip olduğunu söylediği perovskit güneş pili geliştirdiklerini duyurdu. Grup, güneş pillerinin dayanıklılığını ölçebilmek için yeni bir hızlandırılmış yaşlanma tekniği kullandı.

Ad

Güneş pilleri için sanayide sunulan en uzun ömür

Perovskit güneş pillerinin yeteri kadar kararlı yapılarının olmaması ve güneş ışığı altında vakitle performanslarının düşmesi bir sorun olarak görülürken Princeton araştırmacıları, ışık emici perovskite katman ile yük taşıyan katman ortasına ultra ince bir kapak katmanı ekleyerek bu meseleleri ele aldı.

Yaklaşık 20 nanometre kalınlığa sahip olduğu belirtilen yeni katman, karbondisülfür, kurşun, iyot ve klordan oluşuyor ve aygıtın birkaç hafta içinde yanmasını önlüyor.

Ekip, geliştirdikleri perovskit güneş pillerinin dayanıklılığını test etmek için yeni bir hızlandırılmış yaşlanma tekniğini kullandı. Bu bağlamda güneş pilleri, 35 °C’den 110 °C’ye kadar dört farklı sıcaklığa ve parlak ışığa maruz bırakıldıkları odalara yerleştirildi. Test bilgilerinden yola çıkarak araştırmacılar, pillerin yaklaşık 30 yıl boyunca açık havada çalışabileceği sonucuna vardılar. Bunun, sanayide standart olarak gösterilen 20 yıldan çok daha uzun bir mühlet olduğunu belirtiyorlar.

CATL Qilin MESKEN pili, tek şarjla 1000 km menzil sunuyor

1 gün evvel eklendi

Çalışmalarının daha kararlı perovskit güneş pilleri yapmak için kıymetli bir adım olacağını belirtmesinin yanı sıra grup, geliştirdikleri yeni hızlandırılmış yaşlandırma tekniğiyle de her cins güneş pilinin dayanıklılığının test edilebileceğini söyledi.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Güç Haberleri
  • 30 yıllık ömre sahip birinci perovskit güneş pili geliştirildi

Bu gönderi ne kadar faydalı oldu?

Değerlendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama puanı 0 / 5. Oy sayısı: 0

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Ad

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir