1. Anasayfa
  2. Uzay

21 Aralık 2020 Akşamı Gökyüzüne Bakın: İşte Yaşanacaklar

21 Aralık 2020 Akşamı Gökyüzüne Bakın: İşte Yaşanacaklar
0
Ad
0
(0)

2020 yılının insanlık tarihinde unutulmayacak bir yıl olduğuna kesin gözüyle bakabiliriz. COVID – 19 pandemisi başta olmak üzere yaşadığımız onca olaydan sonra yeni bir yıla geçmeden evvel son bir sürprizle daha karşılaşacağız. En son yaklaşık 800 yıl evvel yakınlaşan Jüpiter ve Satürn gezegenleri tekrar tıpkı posiyona gelecek. 21 Aralık gecesi gerçekleşecek bu olayı çıplak gözle izleme bahtınız da var.

Kış Gündönümü olarak da bilinen yılın en uzun gecesinin yaşandığı 21 Aralık tarihinde, gün batımından çabucak sonra güneybatı ufkuna baktığınız vakit Güneş Sistemi’nin en parlak gezegenlerinden olan Satürn ve Jüpiter’in birleşmesini görebilirsiniz. Giderayak bir tarihi olaya daha mesken sahipliği yapacak 2020 yılının 21 aralık gecesi yaşanacak büyük buluşma ile ilgili tüm ayrıntıları anlattık.

Ad

21 Aralık 2020’de ne olacak?

Gökbilimciler, Güneş Sistemi’nin en büyük iki gezegeni olan Jüpiter ve Satürn’ün yakınlaşmasını büyük kavuşum olarak isimlendiriliyorlar. 21 Aralık 2020 gecesi büyük kavuşum gerçekleşiyor ve Jüpiter ile Satürn ortalarında sadece 0,1 derecelik bir açı kalacak formda yakınlaşıyorlar. Kavuşum ismi verilen bu olay, Dünya’dan da rahatça gözlemlenebilecek.

Pandemi ile esasen gergin olan birtakım beşerler artık uzaylı istilası, zombi baskını, meteor düşmesi üzere olaylar bekliyorlar. Büyük kavuşum her ne kadar tarihi bir olay olsa da başımıza bir şey gelmesine neden olmayacak. Elbette, astroloji ve burçlar üzerindeki tesirinin aşk hayatınızı nasıl etkileyeceği farklı bir tartışma konusu.

Jüpiter ve Satürn, en son 794 yıl evvel tıpkı halde yakınlaşmıştı:

Satürn gezegeninin Güneş etrafındaki bir cinsini tamamlaması 30 Dünya yılı sürüyor. Jüpiter gezegeni ise bu tipi 12 Dünya yılında tamamlıyor. Dönüş suratı ile oluşan bu vakit farkı nedeniyle iki gezegenin birleşmesi her 20 yılda bir tekrarlanıyor. Lakin her kavuşum tıpkı olmuyor.

21 Aralık 2020 tarihinde gerçekleşecek kavuşumda iki gezegen ortasındaki açı farkı 0,1 derece olacak. Gökbilimciler tarafından yapılan hesaplamalara nazaran bu kadar yakın bir kavuşum, en son 1226 yılında gerçekleşti. Gözlemlenebilir bir öbür kavuşum ise en son 1623 yılında gerçekleşti. Yani yaklaşık 800 yıldır, bu kadar yakınlaşmayan iki gezegen 400 yıldır birlikte, yakın bir formda görülmediler.

21 Aralık “kavuşumunu” çıplak gözle görebilirsiniz:

Jüpiter ve Satürn kavuşumu hakkında bilgi veren Gök Bilimleri Uygulama ve Araştırma Merkezi (GÖKMER) Müdürü Prof. Dr. Orhan Gölbaşı; Dünya’dan bakıldığı vakit görülen en parlak cismin Venüs olduğunu, öbür en parlak cisimlerin ise Jüpiter ve Satürn olduğunu, söylüyor.

Gölbaşı, “Gökyüzünün en parlak cisimlerinden olan bu iki gezegenin kavuşumunu izlemek için gün batımından sonra güneybatı ufkuna bakın. Kent ışıklarından uzak, bulutsuz bir gökyüzü varsa çıplak gözle bu tarihi kavuşumu görebilirsiniz.” diyor.

Tek bir nokta üzere görünmeyecekler:

Ay ve Güneş tutulmalarından alışık olduğumuz bir imaj olan iki cismin tek nokta haline gelmesi, Jüpiter ve Satürn’ün kavuşumunda gerçekleşmeyecek. Dünya’dan bakıldığı vakit ortalarında 0,1 derecelik açı olsa da bu fark, iki dev gezegenin ortalarında bizim için büyük, uzay standartları için çok küçük bir aralık olduğunu unutmamak gerekiyor.

Prof. Dr. Orhan Gölbaşı; kavuşum sırasında, ışıksız ve bulutsuz bir gökyüzünde bu iki gezegeni çok yakın lakin tekrar de ayrık olarak göreceğimizi söz ediyor. Gölbaşı, kolay üzere görünse bile bu türlü bir olayı 400 yıldır hiç kimsenin görmediğini de kelamlarına ekliyor.

Bir sonraki en yakın kavuşum 2080 yılında gerçekleşecek:

Jüpiter ve Satürn gezegenlerinin dönüş suratları nedeniyle her 20 yılda bir birleştiklerini, lakin her vakit bu kadar yakın olmadığından bahsetmiştik. Yani 2040, 2060, 2080 ve 2100 yıllarında da bu gezegenler yakınlaşacaklar. Lakin her yakınlaşma, aslında bizim algımıza sahip canlılara nazaran o kadar da yakın olmuyor.

Gökbilimciler tarafından yapılan hesaplamalara nazaran 21 Aralık 2020 tarihinde oluşacak 0,1 derecelik yakınlaşmaya misal bir kavuşum, en yakın 15 Mart 2080 tarihinde gerçekleşecek. Elbette, bu bile 21 Aralık kavuşumu kadar yakın olmayacak. Bu nedenle 21 Aralık akşamı güneybatı ufkuna bakmayı unutmamanız tavsiye ediliyor.

21 Aralık 2020 gecesi NASA başta olmak üzere pek çok gökbilim izleme merkezi ve topluluğu Jüpiter ve Satürn kavuşumunu internet üzerinden canlı olarak yayınlayacaklar. Çıplak gözle görülse bile özel müşahede aygıtları sayesinde kavuşum çok daha net bir halde gözlemlenebiliyor.

21 Aralık’ta ne olacak, kıyamet mi kopuyor kaygısı ise büsbütün yersiz ve safsatadan ibaret. 21 Aralık 2020’deki tarihi anlara tarihi ana tanıklık etmek için hava karardıktan sonra gözünüzü güneybatı ufkuna çevirmeyi unutmayın.

Bu gönderi ne kadar faydalı oldu?

Değerlendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama puanı 0 / 5. Oy sayısı: 0

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Ad

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir