1. Anasayfa
  2. İlginç

2022 Dünya Kupası’nda yarı otomatik ofsayt teknolojisi kullanılacak

2022 Dünya Kupası’nda yarı otomatik ofsayt teknolojisi kullanılacak
0
Ad
0
(0)

FIFA, geçen sene duyurusunu yaptığı yarı otomatik ofsayt tespit sisteminin ayrıntılarını açıkladı. Yarı otomatik ofsayt sistemi, bu sene düzenlenecek 2022 Dünya Kupası’nda kullanılacak. İmaj sürece teknolojileri ve sensörlerden faydalanan bu teknoloji, ofsayt durumlarında hakikat karar çıkmasını sağlayacak.

Ad

Formula 1’e futboldakine benzeri bir VAR sistemi geliyor

4 ay evvel eklendi

Yarı otomatik ofsayt sistemi nedir?

Futbolda yanlış kararların önüne geçmek için VAR teknolojisi hayatımıza girdi fakat VAR teknolojisi, ofsayt konumlarında kâfi başarıyı gösteremedi. Mevcut tertipte VAR’daki hakemler, kamera manzaralarını inceleyerek topun ayakta çıktığı anı belirliyor ve tekrar kamera imajlarıyla hangi oyuncunun önde olduğunu tespit etmeye çalışıyor.

Yarı otomatik ofsayt sisteminde ise hareket izleme özellikli 12 özel kamera ve topun içine yerleştirilen bir sensör ile tespit yapılacak. Topun içindeki inertial measurement unit (IMU) ismindeki sensör sayesinde, topun ayaktan çıktığı an net olarak belirlenecek. Hareket izleme kameraları ise alandaki her bir oyuncunun bedenindeki 29 bölgeyi saniyede 50 kere tarıyor. 29 bilgi noktasından toplanan bilgiler yapay zeka tarafından pahalandırılacak ve hangi oyuncunun önde olduğu net bir biçimde tespit edilecek.

Yapay zekanın tespit işlemi bir iki saniye sürecek. Sonrasında VAR odasındaki hakeme ofsayt durumun üç boyutlu manzarası iletilecek ve kesin kararı VAR hakemi verecek. Yapay zeka tarafından oluşturulan üç boyutlu manzara, seyircilerle de paylaşılacak.

Günümüzde ofsayt konumlarının VAR’daki tespit mühleti 1 dakikayı aşabiliyor. Topun ayaktan çıktığı anın belirlenmesi ve birbirine yakın oyuncuların hangisinin önde olduğunun belirlenmesi güç olabiliyor. Yarı otomatik ofsayt sistemi bu badireleri giderecek.

Yarı otomatik ofsayt sistemi, FIFA 2021 Arap Kupası ve FIFA 2021 Kulüpler Dünya Kupası’nda test edilmişti. FIFA Baş Hakemi Collina; test sonuçlarından mutlu olduklarını, yeni sistem sayesinde süratli ve hakikat tespit yapılabildiğini söyledi.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Zamazingo Haberleri
  • Yarı otomatik ofsayt teknolojisi nedir?

Bu gönderi ne kadar faydalı oldu?

Değerlendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama puanı 0 / 5. Oy sayısı: 0

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Ad

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir