Paylaş..Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditShare on TumblrEmail this to someone

Günlük yaşam içerisinde çeşitli nedenlerden dolayı biyolojik saatimizde değişimler meydana gelebiliyor. Uzun vardiyalar, uçak seyahatleri, uzun otobüs yolculukları, yoğun çalışmalar neticesinde uyku düzenimizde bozulmalar yaşayabiliyoruz. Douglas Mental Sağlık Üniversitesi Enstitüsü tarafından yapılan çalışmalar insanların biyolojik saatini nasıl sıfırlayabileceğine yönelik. Bu çalışmaların sonunda jetlag yaşayanlar artık çok daha kolay bir şekilde uyku düzenine kavuşabilecekler.

enjoying-flight
Düzenli yaşamla birlikte sabahları alarm dahi kurmadan kalkabiliyor, akşamları da hep aynı saatlerde uyuyabiliyoruz. Bu düzenin belirli nedenlerden dolayı bozulmasıyla birlikte biyolojik saatimizde de bozulmalar meydana geliyor. Üniversite akademisyenleri tarafından yapılan araştırmalarda biyolojik saatin beynin orta bölgesinde bulunan sinir hücreleri tarafından belirlendiği ortaya çıkmıştır. 20 bin sinir hücresi tarafından ayarlanan biyolojik saat bozulduğunda ufak müdahalelerle yeniden eski haline getirilmeye çalışılıyor.
Çeşitli hormonların da bu konuyla yakından alakası bulunduğunu belirten Douglas Sağlık Üniversitesi’nden Dr. Boivin, tıbbi açıdan şu anda bir hap veya iğnenin piyasada bulunmadığını anca yakın bir zamanda biyolojik saati düzenleyici maddelerin üretileceğini belirtti.