Paylaş..Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditShare on TumblrEmail this to someone

Amerika denildiğinde akıllara ilk gelen simge özgürlük anıtı ile ilgili ilginç bilgiler. Özgürlük anıtı ne zaman yapıldı? Özgürlük anıtı hangi malzemeden yapıldı?

Özgürlük Anıtı (Özgürlüğü Dünyayı Aydınlatan: Fransız: La Libertééclairant le monde), Amerika Birleşik Devletleri’ndeki New York Limanı’ndaki Liberty Adası’nda devasa bir neoklasik heykeldir. Fransız heykeltıraş Frédéric Auguste Bartholdi tarafından tasarlanan bakır heykeli Gustave Eyfel tarafından 28 Ekim 1886’da kuruldu. Fransa halkından Amerika’ya hediye edildi. Heykel, üzerinde 4 Temmuz 1776’da Amerikan Bağımsızlık Bildirgesi’nin yazıldığı üzerine, meşale ve tabula ansata taşıyan Roma tanrıçası Libertas’ı temsil eden cüppeli bir kadın figürü bulunur. Heykel, özgürlük ve Amerika’nın bir simgesidir ve yurtdışından gelen göçmenler için hoş bir karşılama olarak kabul edilir.

Özgürlük anıtı ilk yapıldığında bakır rengindeydi çünkü bakır levhalardan yapılmıştı. Zaman ile bakırın okstilenmesi ile birlikte günümüzdeki yeşil rengine dönüştü. Aşağıda özgürlük anıtının yapısı ile ilgili videoyu izleyebilirsiniz.

 

Unearthed: The Statue of Liberty's Secrets

We know what the Statue of Liberty looks like now, but what did it look like in the 1880s? Today's a perfect day to watch #Unearthed on Science Channel and the SCIgo App.

Posted by Science Channel on Friday, December 7, 2018