Paylaş..Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditShare on TumblrEmail this to someone

SAN DIEGO – Az sayıda insan, Alzheimer hastalığına bağlı plaklar ve karışıklıklarla dolu beyinlere sahip olmakla birlikte, 90’lı yaşlarına ustalıkla anılarını yaşatıyor. Araştırmacılar, insanların beyinlerinin bir şekilde bu plaketlerin ve karışıklığın neden olduğu düşünülen tahribattan etkilenmediğinden şüpheleniyor.

Araştırmacılar, 90 yaş ve üstü, mükemmel anıları olan, bazı testlerde 50’li ve 60’lı yaşları dolduran kişilerin beyinlerini inceledi. Bu sekiz kişiden postmortem beyin dokusu Alzheimer’in çeşitli özelliklerini ortaya koydu. İki katılımcının, amiloid-beta plakaları ve tau proteini az sayıda bulgusu ile dikkat çekici derecede temiz beyinleri vardı. Dört katılımcının orta seviye vardı.

Şaşırtıcı bir şekilde, diğer iki numune, beyinlerine dayanan bir Alzheimer teşhisi için bu insanları niteliklendirecek kadar plaket ve karmakarışıklarla doluydu. Northwestern Üniversitesi tıp fakültesinin Changiz Geula araştırmacısı, araştırmacı yazar, 15 Kasım tarihli Nörobilim Cemiyetinin yıllık toplantısında çıkan bir haberde, “Bu insanlar pratik amaçlarla dağılmalıdır” dedi.

Daha ileri testler, bu Alzheimer özelliklerinin ortasında bile, güçlü anıları olan insanlarda sinir hücrelerinin hayatta kaldığını ortaya koydu. Bu insanlar demans ve benzer plak ve karışıklık seviyesine sahip insanlardan daha sağlıklı görünümlü sinir hücrelerine sahipti. Araştırmacılar, bu zihinsel açıdan keskin insanların plakların ve karışıklıkların sebep olduğu düşünülen tahribatları nasıl engellediğini bilmiyorlar. Geula, “Şaşırtıcı olan bu insanların bu kesimi var” diyor. “Nedenini bulmak zorundayız.”