Çin Seddi Hakkında

 Çin Seddi Hakkında
Okunuyor Çin Seddi Hakkında

Çin seddi uzunluğu kaç km?

Çin Seddi 21.196.180 m uzunluğu ile Kuzeybatı Çin’i boydan boya kaplamaktadır. Yakın dönemde uzaydan görülebildiği iddiaları ile de sık sık gündeme gelmiş ve büyük tartışmalara yol açmıştı.

Çin Seddi’nin temelleri ilk olarak M.Ö 7 yüzyılda atılmıştır. Vhu Kralllığı’nın Henan eyaletinde inşasına başlanmıştır ancak uzunluğu ilk yapılışında günümüzdeki gibi değildir.

Çin Seddi ne amaçla yapılmıştır?

Daha sonraki yıllar ve dönemler içerisinde (kaynaklarda aktarılan bilgilere göre) Hun, Moğol ve Tunguz saldırıları artmaya başlayınca bundan rahatsız olan Çinliler ve dönemin imparatoru Qin Shin Huang M.Ö. 3. yüzyılda sınırlarını boydan boya ören bu duvarları “aşılamaz” düşüncesi ile inşaa ettirmeye başlamış. Asıl neden olarak ise kuzeyden gelen Türk akınlarını önlemek olduğu rivayet edilir.

6.270 km sadece duvarın uzunluğudur buna doğal bariyerleri, surları da eklediğinizde gerçek uzunluğu 8.850 km olur.

Duvarın yapımında kullanılan harç içerisinde toprak, taş, plastik, ahşap, tuğla, kil veya kireç taşı gibi o günün şartlarında bulunabilecek malzemelerden oluşmuştur.

1970’lerde Çin Seddi despotizmin sembolü olarak görülüyordu ve insanlar evlerinin inşaatlarında duvardan aldıkları taşları ve tuğlaları kullanıyorlardı.

Duvarın en yüksek noktası (gözetleme kulesinin tepesine kadar) yaklaşık 8 metredir.

Çin Seddi’nin en geniş yeri 9.144 metre ve en yüksek yeri 3.7 metredir.

Çin Seddi’nin Ay’dan görüldüğü tamamen bir efsanedir. Çin seddi uzaydan görünümü mümkün değildir. Bir kaç km yükseklikten bile görmek çok zordur.

Çin seddi video

Unearthed – The Great Wall of China

Did you know inside the Great Wall of China lies an older version of the wall? Find out what's hidden in more of the world's great structures on #Unearthed, today from 4p -7p on Science Channel and streaming on SCIgo.

Science Channel paylaştı: 15 Aralık 2018 Cumartesi

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

buradan bir menü oluşturun